skip to Main Content

Maryna Gąsienica-Daniel zakończyła sezon w Pucharze Świata. Aniela Sawicka i Hanna Zięba z serią podium w Austrii

W ubiegły weekend Maryna Gąsienica-Daniel zakończyła starty w Pucharze Świata. Na półmetku finałowego slalomu giganta w austriackim Saalbach była 14., ale w drugim przejeździe wypadła z trasy i nie ukończyła zawodów. Udany tydzień zaliczyły Aniela Sawicka i Hanna Zięba, które łącznie aż sześć razy stawały na podium zawodów FIS w Austrii. Na Kasprowym Wierchu poznaliśmy nowych mistrzów Polski Młodzików w slalomie i slalomie gigancie oraz zwycięzców Młodzieżowego Pucharu Polski w sezonie 2023/2024. 

Maryna bez happy-endu na koniec sezonu

Zmagania alpejczyków w sezonie 2023/2024 powoli dobiegają końca, a już na pewno te w Pucharze Świata. W ubiegły weekend (16-17 marca) w austriackim Saalbach odbyły się ostatnie slalomy oraz slalomy giganty wśród kobiet i mężczyzn. Wiosenna aura dała się we znaki i tam, dlatego organizatorzy musieli wiele się natrudzić, aby przygotować trasę do zawodów najwyższej rangi.

W niedzielnym slalomie gigancie mogliśmy oglądać Marynę Gąsienicę-Daniel, która jako jedyna z Biało-Czerwonych awansowała do finałów Pucharu Świata. Nasza alpejka po pierwszym przejeździe zajmowała 14. miejsce ze stratą 2,70 sekundy do prowadzającej Włoszki Federiki Brignone. W drugiej odsłonie od początku jechała bardzo dobrze i agresywnie, ale niestety w połowie przejazdu wypadła z trasy i nie ukończyła zawodów.

Zakopianka w klasyfikacji gigantowej Pucharu Świata została sklasyfikowana na 23. pozycji, a Magdalena Łuczak na 33. Dziękujemy naszym reprezentantkom za wiele emocji, których nam dostarczyły i już nie możemy się doczekać kolejnego sezonu 2024/2025 w ich wykonaniu.

Polska seria podiów w Austrii

To był dobry tydzień dla naszych młodych alpejek. Seria miejsc na podium w Austrii rozpoczęła się od zawodów FIS w slalomie gigancie w Axams, gdzie w środę 13 marca Hanna Zięba była druga, a Magdalena Bańdo trzecia. W tym samym czasie Aniela Sawicka była druga w slalomowych zawodach FIS w Weinebene, gdzie dzień później wygrała z przewagą 1,44 sekundy nad drugą alpejką.

Sawicka przez dwa kolejne dni nie schodziła z podium, najpierw była trzecia, a w sobotę ponownie zajęła drugą pozycję, zjeżdżając drugie najlepsze FIS-punkty w karierze – 33.17. To jednak nie koniec dobrych wieści, bo tego samego dnia na trzecim stopniu podium stanęła Zięba, która zaliczyła 34.52 FIS-punkty.

Jak się okazało, nasza juniorka w niedzielnych Międzynarodowych Mistrzostwach Bośni i Hercegowiny w Weinebene otarła się o podium, poprawiając wcześniejszy wynik na 33.17 FIS-punkty.  

Dobry wynik Jasiczka

Udany start w Międzynarodowych Mistrzostwach Portugalii we wloskim Kronplatz zaliczył Jędrzej Jasiczek, który w dobrze obsadzonym slalomie był siódmy i zjechał 26.55 FIS-punktów. Dzień wcześniej Jan Łodziński był 27. w slalomie gigancie 

Finał MPP i MP Młodzików na Kasprowym Wierchu

Finałowa, piąta edycja Młodzieżowego Pucharu Polski PolSKI Mistrz w sezonie 2023/2024 zagościła na Kasprowym Wierchu (12-13 marca). Tym razem alpejczycy walczyli nie tylko o punkty do klasyfikacji generalnej, ale także o medale mistrzostw Polski Młodzików. Bezkonkurencyjna w ciągu dwóch dni była Natasza Kamińska, która zwyciężyła w slalomie i slalomie gigancie. Najlepszym klubem ponownie okazał się KS SportUp, którego reprezentanci wywalczyli łącznie pięć medali. W klasyfikacji generalnej całego cyklu MPP pierwsze miejsca zajęli Natasza Kamińska, Kosma Szafrański, Gabriela Gaczorek i Maksymilian Sowa. Pełne podsumowanie wraz z wynikami i galerią zdjęć można znaleźć TUTAJ.

Medaliści Mistrzostw Polski Młodzików

12.03 slalom 

 1. Natasza Kamińska
 2. Julia Gałuszka
 3. Izabela Kasperkiewicz

 

 1. Stanisław Ćwikła
 2. Wojciech Przybyła
 3. Kosma Szafrański

13.03 slalom gigant 

 1. Natasza Kamińska
 2. Izabela Kasperkiewicz
 3. Aleksandra Kalisz

 

 1. Wojciech Przybyła
 2. Jakub Muniak
 3. Tomasz Rojek

Zwycięzcy Młodzieżowego Pucharu Polski PolSKI Mistrz 2023/2024

Młodziczka – Natasza Kamińska 

Młodzik – Kosma Szafrański

Juniorka Młodsza – Gabriela Gaczorek 

Junior Młodszy – Maksymilian Sowa

Najlepszy klub – KS SportUp

Źródło: Tytus Olszewski

Back To Top