skip to Main Content

Maryna Gąsienica-Daniel i Magdalena Łuczak w czołowej „20” Pucharu Świata w Andorze

Za nami intensywny tydzień w świecie narciarstwa alpejskiego. Na Jaworzynie Krynickiej odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim. Złote medale w slalomie gigancie po dwóch latach przerwy wywalczyli Hanna Zięba i Paweł Pyjas. Natomiast w slalomie debiut na pierwszym stopniu podium zaliczyli Daria Krajewska i Bartosz Szkoła. Nieobecne w Krynicy Maryna Gąsienica-Daniel i Magdalena Łuczak z powodzeniem walczyły w Pucharze Świata w Andorze i obie znalazły się w czołowej „20” slalomu giganta. Na drugiej półkuli w Korei Południowej podczas Pucharu Dalekiego Wschodu Piotr Habdas wywalczył podwójne podium w slalomie i zanotował najlepszy wynik w karierze. Sukcesy na arenie międzynarodowej odnieśli także nasi młodzi alpejczycy, którzy walczyli na zawodach FIS Children w Słowenii.

Potrójne polskie podium w Pucharze Dalekiego Wschodu

Nasi reprezentanci zaliczyli udany występ w Pucharze Dalekiego Wschodu w południowo koreańskim Yong Pyong. W środę 7 lutego Piotr Habdas zajął drugie miejsce, a do zwycięstwa zabrakło mu zaledwie 0,03 sekundy. Czwarty był natomiast Jędrzej Jasiczek.

Dzień później było jeszcze lepiej, bowiem całe podium należało do Polaków. Na pierwszym jego stopniu zameldował się Habdas, który zanotował bardzo dobre 20.42 FIS-punkty, co jest jego życiowym wynikiem i najlepszym polskim rezultatem w tym sezonie. Tylko jedną setną sekundę straty do naszego kadrowicza mieli bracia Michał i Jędrzej Jasiczkowie i zaliczyli 20.50 FIS-punktów.

Nowi mistrzowie i mistrzynie Polski w slalomie oraz slalomie gigancie

Tegoroczna walka o medale mistrzostw Polski miała miejsce na stoku nr 2A w ośrodku grupy PKL Jaworzyna Krynicka. Na starcie międzynarodowej rywalizacji w ramach programu PolSKI Mistrz, która odbyła się 8 i 9 lutego, stanęło ponad 130 zawodniczek i zawodników z 10 krajów. Zarówno w slalomie gigancie, jak i slalomie poznaliśmy nowych mistrzów Polski. W pierwszej konkurencji zwyciężyli Hanna Zięba i Paweł Pyjas, którzy wrócili na pierwszy stopień podium krajowego czempionatu po dwóch latach przerwy. Natomiast w slalomie na pierwszym miejscu zadebiutowali Daria Krajewska i Bartosz Szkoła. Pełne podsumowanie zawodów w Krynicy Zdroju znajdziecie TUTAJ.

Gąsienica-Daniel i Łuczak w TOP20 Pucharu Świata w Andorze

Nasze alpejki dostarczyły sporo emocji podczas sobotniego Pucharu Świata w slalomie gigancie w Soldeu w Andorze. Magdalena Łuczak na półmetku zajmowała 14. pozycję ze stratą 0,97 sekundy do prowadzącej Włoszki Marty Bassino. W finałowej odsłonie popełniła jednak błąd i spadła ostatecznie na 19. miejsce, co jest jej drugim najlepszym wynikiem Pucharze Świata.

Z kolei Maryna Gąsienica-Daniel po bardzo dobrym drugim przejeździe (9. czas II przejazdu) awansowała z 25. na 18. miejsce. Zwyciężyła Szwajcarka Lara Gut-Behrami, która umocniła się na pierwszym miejscu klasyfikacji gigantowej (685 pkt) i objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Gąsienica-Daniel awansowała na 22. miejsce w zestawieniu za slalom gigant (90n pkt), a Łuczak na 31 (52 pkt). Łodzianka próbowała swoich sił także w niedzielnym slalomie, ale niestety nie ukończyła pierwszego przejazdu. Teraz czeka ją powrót do Stanów Zjednoczonych, gdzie prawdopodobnie wystartuje w Pucharze Ameryki Północnej w slalomie. Zakopianka za to założy dłuższe narty i będzie trenować supergigant. Kolejny Puchar Świata w slalomie gigancie zaplanowano dopiero na 9 marca w szwedzkim Are.

Szafrański zwycięzcą zawodów FIS Children w Słowenii

Nasi młody alpejczycy wzięli udział w zawodach FIS Children Poka Loka w słoweńskim ośrodku narciarskim Stari vrh. Niegdyś wygrywali tutaj tacy mistrzowie jak Petra Vlhova, Zrinka Ljutić Lucas Braathen czy Albert Popov.

Choć warunki pogodowe i narciarskie nie rozpieszczały, to organizatorzy starali się jak mogli, aby zawody doszły do skutku. Efektem były dwa dni zawodów slalomowych. Pierwszego dnia (10 lutego) najlepszy z Polaków okazał się Maksymilian Kawiorski, który w kategorii U16 otarł się o podium, zajmując czwarte miejsce. Na ósmym miejscu w młodszej kategorii uplasował się Wojciech Przybyła.

Do mety drugiego przejazdu nie dojechał niestety Kosma Szafrański, który prowadził na półmetku. Nasz Młodzik wziął jednak rewanż kolejnego dnia i ex aequo z kolegą ze Słowenii wygrał slalom z przewagą blisko sekundy. W tej samej kategorii wiekowej Zuzanna Ryskala była ósma, a wśród Juniorów Młodszych Michał Kałwa i Katarzyna Koźbiał zajęli siódmą pozycję.

Gratulujemy naszym alpejkom oraz alpejczykom i trzymamy kciuki za kolejne udane starty na arenie międzynarodowej. Zapraszamy także do śledzenia na bieżąco naszych mediów społecznościowych PolSKI Mistrz, gdzie pojawiają się najnowsze informacje ze świata narciarstwa alpejskiego.

Źródło: Tytus Olszewski/Biuro Prasowe PZN