skip to Main Content

Znamy nowych mistrzów i mistrzynie Polski w slalomie i slalomie gigancie

Tegoroczna walka o medale mistrzostw Polski miała miejsce na stoku nr 2A w ośrodku grupy PKL Jaworzyna Krynicka. Na starcie międzynarodowej rywalizacji w ramach programu PolSKI Mistrz, która odbyła się 8 i 9 lutego, stanęło ponad 130 zawodniczek i zawodników z 10 krajów. Zarówno w slalomie gigancie, jak i slalomie poznaliśmy nowych mistrzów Polski. W pierwszej konkurencji zwyciężyli Hanna Zięba i Paweł Pyjas, którzy wrócili na pierwszy stopień podium krajowego czempionatu po dwóch latach przerwy. Natomiast w slalomie na pierwszym miejscu zadebiutowali Daria Krajewska i Bartosz Szkoła. Łącznie na podium mistrzostw Polski stanęło 12 różnych osób.

Rywalizacja o medale mistrzostw Polski miała rozpocząć się już w środę 7 lutego, jednak z powodu złych warunków pogodowych i niekorzystnych prognoz organizatorzy zdecydowali się odwołać zawody w supergigancie i kombinacji alpejskiej. Tym samym na czwartek zaplanowano slalom gigant, a dzień później slalom. Na starcie stanęła większość naszych kadrowiczów, oprócz ubiegłorocznej potrójnej złotej medalistki Magdaleny Łuczak, Maryny Gąsienicy-Daniel i Piotra Habdasa. Tytułów mistrzowskich w slalomie bronili Hanna Zięba i Szymon Bębenek, a w slalomie gigancie Mateusz Szczap. Pewne było natomiast, że poznamy nową mistrzynię Polski w gigancie kobiet.

Zięba i Pyjas ponownie mistrzami Polski w gigancie

Pierwszego dnia odbył się slalom gigant i mimo, że pogoda nie rozpieszczała narciarzy, to warunki na trasie nr 2A były naprawdę dobre. Rozpoczęły panie, wśród których po pierwszym przejeździe najwyżej z Polek była trzecia Magdalena Bańdo, a ogólnie prowadziła Czeszka Linda Trejbalova. U mężczyzn pierwsze cztery miejsca zajmowali Polacy, a dosyć niespodziewanie prowadził Szymon Bębenek.

Finałowa odsłona przyniosła kilka przetasowań. W klasyfikacji krajowej najlepsza wśród kobiet okazała się Hanna Zięba, która była najszybsza podczas drugiego przejazdu i zdobyła drugi złoty medal w tej konkurencji w karierze. To jednak nie wystarczyło do wyprzedzenia pierwszej Trejbalovej. Srebrny medal mistrzostw Polski powędrował do Magdaleny Bańdo, a brązowy do Zuzanny Czapskiej.

Jeszcze więcej emocji miało miejsce u panów, gdzie różnice czasowe na półmetku były naprawdę małe. W sekundzie straty mieściło się aż 15 zawodników. Ostatecznie złoto wywalczył Paweł Pyjas, który powrócił na pierwszy stopień podium po dwóch latach przerwy. Drugie miejsce obronił Wojciech Gałuszka, a na trzecie spadł prowadzący na półmetku Szymon Bębenek. Najlepszy czas drugiego przejazdu zanotował jednak Słowak Teo Zampa, który w klasyfikacji międzynarodowej zajął drugie miejsce.

Krajewska i Szkoła z pierwszym złotem w slalomie

Pogoda w piątek wcale nie była lepsza, a o skali trudności zawodów świadczy fakt, że ukończyło je tylko 18 z 77 zawodników i 22 z 54 zawodniczek w całej stawce. W slalomie także nie zabrakło ciekawych rozstrzygnięć i walki do ostatnich metrów. Wśród kobiet w klasyfikacji międzynarodowej na półmetku prowadziła Patrycja Florek, a u mężczyzn ex aequo na pierwszym miejscu byli Bartosz Szkoła i Bartłomiej Sanetra.

Finałowa odsłona już była bardziej łaskawa i pozwoliła dojechać do mety większości startujących. W klasyfikacji międzynarodowej najlepsza wśród kobiet okazała się Daria Krajewska, która o 1,39 sekundy wyprzedziła drugą Słowaczkę Sophię Polak. Srebrny medal mistrzostw Polski zdobyła trzecia ogólnie Patrycja Florek, a brązowy Maja Chyla, która przed rokiem była druga. Dla Krajewskiej jest to pierwszy złoty medal w slalomie, lecz nie pierwszy w ogóle w mistrzostwach Polski, bo w 2018 roku była najlepsza w supergigancie.

W rywalizacji mężczyzn równych sobie nie miał Bartosz Szkoła, który zanotował najlepszy czas drugiego przejazdu i zaliczył debiut na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski seniorów. Reprezentant klubu UKS MitanSKI Zakopane zaliczył także najlepszy wynik w karierze, notując bardzo dobre 34.96 FIS-punkty. Srebro krajowego czempionatu wywalczył Bartłomiej Sanetra, a brąz Jan Łodziński, który w ubiegłym roku był drugi. W klasyfikacji międzynarodowej drugie miejsce zajął Czech Stepan Kroupa, który przegrał ze Szkołą o 0,67 sekundy.

3. Bartłomiej Sanetra (Polska)

TUTAJ dostępne są do pobrania i wykorzystania rozmowy z medalistami mistrzostw Polski oraz z wiceprezesem PZN Marcinem Blauthem. TUTAJ znajduje się pełna galeria zdjęć z slalomu giganta. TUTAJ znajduje się pełna galeria zdjęć z slalomu.

Kolejne zawody z cyklu FIS PolSKI Mistrz odbędą się już 12 i 13 lutego na stoku Palenica 1 w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy. Alpejki i alpejczycy będą rywalizować w slalomie i slalomie gigancie.

Źródło: Tytus Olszewski/Biuro Prasowe PZN