skip to Main Content

PolSKI Mistrz TV odc. 6 | Podsumowanie sezonu 2021/2022

W tym sezonie miłośnicy narciarstwa alpejskiego mogli cieszyć się sportowymi sukcesami Maryny Gąsienicy-Daniel w Pucharze Świata FIS, a także dobrymi wynikami zawodników i zawodniczek z Kadr Młodzieżowych i Juniorskich w zawodach FIS w Polsce i za granicą. Ich śladem chce podążać coraz więcej młodych sportowców!

PolSKI Mistrz TV odc. 5 | Finał Młodzieżowego Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski (SG, AC)

W dniach 19-20 marca 2022 w ośrodku PKL Kasprowy Wierch odbyły się finałowe zawody Młodzieżowego Pucharu Polski. Była to ostatnia okazja dla zawodników i zawodniczek z kategorii Młodzika i Juniora Młodszego do walki była o punkty w klasyfikacji generalnej cyklu. Dla najstarszych zawodników były to ostatnie zawody Młodzieżowego Pucharu Polski. Już w przyszłym sezonie zobaczymy ich na starcie międzynarodowych zawodów FIS czy Mistrzostw Polski. O tym, że Młodzieżowy Puchar Polski jest świetnym przygotowaniem do rywalizacji seniorskiej świadczą wyniki uczestników tego cyklu z poprzednich lat. seniorów w supergigancie i kombinacji alpejskiej srebro i brąz zdobyły odpowiednio Magdalena Bańdo i Zuzanna Świgut. Najlepsze w tych zmaganiach były Emilia Żółtek w super gigancie oraz Maja Chyla w kombinacji alpejskiej.

PolSKI Mistrz TV odc. 3 – Zawody FIS w Szczawnicy i Młodzieżowy Puchar Polski w Krynicy

Sezon zawodów w narciarskich konkurencjach alpejskich rozgrywanych w ramach programu PolSKI Mistrz trwa w najlepsze. W drugiej połowie stycznia zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w czasie kolejnego przystanku Młodzieżowego Pucharu Polski na Jaworzynie Krynickiej oraz w międzynarodowych zawodach FIS w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy. Relację z narciarskich zmagań obejrzeć można w trzecim odcinku PolSKI Mistrz TV.

Stypendium Maryny Gąsienicy-Daniel

Inicjatorzy programu PolSKI Mistrz – Polski Fundusz Rozwoju i Grupa PKL – w wyrazie uznania dla sukcesów Maryny Gąsienicy – Daniel na arenie międzynarodowej, ufundowali stypendium, którego celem jest wsparcie rozwoju młodych narciarzy alpejskich. 

Sukcesy Maryny nie tylko cieszą, ale i inspirują. Pokazała całemu pokoleniu młodych narciarzy alpejskich, że ciężką pracą można pokonać każdą przeszkodę. Już pierwsze świetne wyniki Maryny w Pucharze Świata FIS w tym sezonie zainspirowały nas do tego, by oprócz samego finansowania programu PolSKI Mistrz ufundować także stypendium Maryny Gąsienicy-Daniel, które będzie dodatkowym wsparciem dla młodych narciarzy.

– mówi Daniel Pitrus, Prezes Zarządu PKL i dodaje –

Jesteśmy dumni, że w ramach programu PolSKI Mistrz możemy wspierać Marynę, a także młodych narciarzy alpejskich na trasie do mistrzostwa m.in. poprzez finansowanie przygotowań i startów w zawodach, ale też udostępniając trasy w ośrodkach Grupy PKL.

W porozumieniu z Maryną Gąsienicą-Daniel stypendium w wysokości 10 000 zł przekazane zostanie Fundacji Integracji przez Sport HANDICAP Zakopane, która organizuje m.in. narciarskie treningi dla osób o zróżnicowanych możliwościach psycho-fizycznych.

Od lat podziwiam pracę naszych młodych narciarzy niepełnosprawnych. Chciałabym, by to stypendium trafiło do Fundacji Handicap i pomagało im spełniać marzenia.

– tłumaczy Maryna Gąsienica-Daniel.

Inicjatorką powstania fundacji jest Małgorzata Tlałka-Długosz reprezentantka Polski w narciarstwie alpejskim, olimpijka, wielokrotna Mistrzyni Polski, zwyciężczyni Pucharów Europy i medalistka Pucharów Świata. Jak powiedziała w czasie symbolicznego przekazania stypendium, kiedy to Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 6. miejsce na Mistrzostwach Świata –

Dziękujemy inicjatorom programu PolSKI Mistrz – Polskim Kolejom Linowym oraz Polskiemu Funduszowi Rozwoju za ufundowanie stypendium Maryny Gąsienicy – Daniel. Marynie bardzo serdecznie dziękujemy za wskazanie naszych sportowców z fundacji HANDICAP, jako beneficjentów tego stypendium. Życzymy jej sukcesów w Pucharach Świata, Mistrzostwach Świata i Igrzyskach Olimpijskich. Zapewniamy, że będziemy trenować, a to stypendium przyczyni się do osiągania jeszcze lepszych wyników sportowych.

Środki ze stypendium przeznaczone zostaną na organizację treningów, udział podopiecznych Fundacji w zawodach i zakup potrzebnego sprzętu.W tej chwili, w odbywających się trzy razy w tygodniu treningach integracyjnych uczestniczy 50 dzieci. Fundacja organizuje również treningi dla dorosłych, w których biorą udział 23 osoby o zróżnicowanych możliwościach psycho-fizycznych.

PolSKI Mistrz to program, którego celem jest rozwój narciarstwa alpejskiego i snowboardu zjazdowego w Polsce oraz promocja sportu wśród dzieci i młodzieży. Wsparcie finansowe, jakie Polski Związek Narciarski otrzymuje od Polskiego Funduszu Rozwoju i Grupy PKL w ramach programu PolSKI Mistrz, jest przeznaczane na organizację i rozwój krajowego współzawodnictwa dla kategorii Młodzik i Junior Młodszy (6 przystanków Młodzieżowego Pucharu Polski), Juniora i Seniora (8 międzynarodowych zawodów FIS) oraz Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Dla zawodników z różnych kategorii wiekowych z całej Polski wsparcie programu PolSKI Mistrz oznacza znaczne zmniejszenie kosztów współzawodnictwa sportowego poprzez brak opłat startowych i brak opłat za skipassy w ośrodkach Grupy PKL. Blisko połowa budżetu sponsoringowego przeznaczona jest na finansowanie Kadr Młodzieżowych i Kadr Narodowych PZN, dzięki czemu zapewnione mają one bardzo dobre warunki treningowe, co ma szczególne znacznie w tym sezonie ze względu na trwającą pandemię.

Oprócz bezpośredniego wsparcia finansowego Grupa PKL pokrywa koszty profesjonalnego przygotowania i zabezpieczenia homologowanych tras w swoich ośrodkach na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy, na Palenicy w Szczawnicy, na Mosornym Groniu w Zawoi i Kasprowym Wierchu w Zakopanem. Trasy w ośrodkach Grupy PKL udostępniane są na potrzeby rywalizacji i treningów alpejczyków oraz snowboardzistów specjalizujących się w konkurencjach zjazdowych, którzy przez całą zimę korzystać mogą z dedykowanej oferty sportowej.

FILM: Tak alpejczycy przygotowują się do startów na arenie międzynarodowej

Kadry Narodowe w narciarstwie alpejskim PZN, zawodnicy rywalizujący w zawodach FIS i Młodzieżowym Pucharze Polski przygotowują się w ośrodkach Grupy PKL do startów w kraju i za granicą. Z możliwości treningu oraz organizacji profesjonalnej rywalizacji sportowej korzystają także zawodnicy ze Słowacji.

W dniach 7-8 lutego w ośrodku narciarskim PKL Mosorny Groń w Zawoi odbędą się międzynarodowe zawody FIS, które przeniesione zostały z jednego z największych słowackich ośrodków narciarskich.

Trenerzy z Polski polecili mi trasę narciarską w Zawoi, gdzie istnieje możliwość organizacji profesjonalnej rywalizacji sportowej i treningów. Cieszę się, że dzięki pomocy PKL i PZN nasi zawodnicy muszą przejechać tylko 50-60 km, na drugą stronę Babiej Góry, by wystartować w zawodach FIS. Spodziewamy się ok. 100 zawodników i zawodniczek ze Słowacji, Czech i Polski – tłumaczy Roman Murin, organizator słowackich zawodów w Zawoi.

Dla zawodników z Polski będzie to kolejna w tym sezonie okazja do walki o punkty FIS na własnych trasach i zdobywania doświadczenia w rywalizacji z zawodnikami z grona międzynarodowego. Dzięki wsparciu finansowemu, jakiego w ramach programu PolSKI Mistrz udzielają PZN: Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe i Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka, od początku sezonu w Polsce odbyło się już 5. wydarzeń tej klasy (w tym międzynarodowe Mistrzostwa Polski). Do końca marca zaplanowane są zaś kolejne 4.

Koszty przygotowania i obsługi tras w czasie zawodów z kalendarza PZN, a także treningów narciarzy z licencjami PZN, w tym Kadr Narodowych, narciarzy rywalizujących w zawodach FIS i Młodzieżowym Pucharze Polski, pokrywane są przez Grupę PKL. Na początku tego roku w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy trenowała m.in. nasza najlepsza alpejka, Maryna Gąsienica – Daniel.

Ośrodki w Szczawnicy, Zawoi i Krynicy są w tym sezonie jednym z głównych miejsc przygotowań polskich narciarzy alpejskich do startów międzynarodowych. Ostatnie sukcesy młodych alpejczyków w Alpecimbra FIS Children Cup, nazywanych też mistrzostwami świata poniżej 16 roku życia, pokazują, że do tego typu startów są przygotowani bardzo dobrze.
Bardzo nam zależy, by pomimo dużych kosztów przygotowań tras narciarskich, umożliwić zawodnikom profesjonalne treningi w tym sezonie. W aktualnej sytuacji zaplecze treningowe w Polsce jest bardzo istotne w kontekście startów w zawodach międzynarodowych. Ogromnie cieszą ostatnie sukcesy polskich narciarzy. To potwierdza, że możliwość przygotowań w kraju przynosi dobre efekty. – dodaje Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Więcej informacji na temat profesjonalnych zawodów narciarskich rozgrywanych na polskich trasach, a także treningów znaleźć można na profilach PolSKI Mistrz na FacebookuInstagramie i YouTubie.

FILM: Młodzieżowy Puchar Polski, Szczawnica 9-10.01.2021

Ponad 210 zawodników i zawodniczek wzięło udział w zawodach z cyklu Młodzieżowego Pucharu Polski, które zorganizowane zostały w ramach programu PolSKI Mistrz w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy. Rywalizację w slalomie gigancie zdominowali Magdalena Bańdo, Jan Łodziński i Karol Zawada, którzy dwukrotnie stawali na najwyższym stopniu podium w swoich kategoriach wiekowych.

Back To Top