skip to Main Content

Zwycięstwa i życiowe wyniki Pawła Pyjasa oraz Piotra Habdasa. Duże sukcesy młodych alpejczyków za granicą

Choć sezon zimowy powoli dobiega końca, to wielu naszych narciarzy alpejskich z powodzeniem nadal startuje w międzynarodowych zawodach. W zawodach FIS na Słowacji zwycięstwa odnieśli Paweł Pyjas i Piotr Habdas, zdobywając swoje najlepsze FIS-punkty w karierze. Życiowe rezultaty zanotowała także Hanna Zięba, która znalazła się w czołówce międzynarodowych mistrzostw Łotwy i Estonii w slalomie gigancie. Duże sukcesy odnieśli także nasi młodzi alpejczycy, którzy wygrywali we Francji i Austrii.

Dwa polskie zwycięstwa na Słowacji

Spora grupa reprezentantów Polski w narciarstwie alpejskim wystartowała początkiem tygodnia w dobrze obsadzonych zawodach FIS w Strbskim Plesie. W poniedziałek, 18 marca zwycięstwo w slalomie odniósł Paweł Pyjas, który miał najlepszy czas w drugim przejeździe i zjechał najlepsze FIS-punkty w sezonie – 30.16.

Wśród kobiet drugie miejsce zajęła Oliwia Wróbel (53.51 FIS-pkt), a w czołowej „10” wśród Polaków znaleźli się jeszcze: 4. Nikola Komorowska, 5. Zuzanna Czapska, 5. Bartłomiej Sanetra, 9. Bartosz Szkoła i 9. Zuzanna Świgut.

Dzień później na trasie Furkota także brylowali nasi alpejczycy. Wygraną w slalomie gigancie odniósł Piotr Habdas, który zaliczył najlepszy polski wynik w tym sezonie – 24.78 FIS-punkty, co jest również jego rekordem życiowym. Zaledwie jedną setną za podium znalazł się Paweł Pyjas, dla którego był to najlepszy gigantowy start w karierze – 30.66 FIS-pkt.

Najlepszą z Polek tym razem była czwarta Nikola Komorowska! W „10” uplasowali się jeszcze: 7. Oliwia Wróbel, 8. Zuzanna Świgut i 10. Wojciech Gałuszka, który prowadził po pierwszym przejeździe, ale w drugim miał kłopoty na trasie.

Zięba z życiowym rezultatem

W tym samym czasie w Międzynarodowych Mistrzostwach Łotwy Juniorów w Pozza di Fassa (18 marca), Hanna Zięba zajęła 9. miejsce w slalomie gigancie, zdobywając 34.28 punktów FIS, co było najlepszym wynikiem w jej karierze. Magdalena Bańdo uplasowała się na 12. pozycji (48.21 FIS-pkt)

Dzień później, w Międzynarodowych Mistrzostwach Estonii w slalomie gigancie, Zięba poprawiła swój rekord życiowy, zajmując 7. miejsce i uzyskując 33.71 punktów FIS. Magdalena Bańdo ponownie zajęła 12. miejsce i zaliczyła trzeci najlepszy wynik w karierze – 45.14 FIS-pkt.

Kolejne dobre starty Polaków za granicą

W Międzynarodowych Mistrzostwach Albani Juniorów w Kronplatz w slalomie (23 marca ), Daria Krajewska zajęła 6. miejsce, uzyskując 34.01 punktów FIS, co było drugim najlepszym jej wynikiem w sezonie. Bartosz Szkoła zakończył zawody na 12. pozycji.

Tego samego dnia, w Międzynarodowych Mistrzostwach San Marino Juniorów w Kronplatz w slalomie, Krajewska ponownie była szósta, Jan Łodziński zajął 10. miejsce, a Bartosz Szkoła 14. Polka wystartował także dzień później w Międzynarodowych Mistrzostwach Liechtensteinu w Malbun w slalomie, w którym zajęła 8. miejsce.

Natomiast w dobrze obsadzonych Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec w slalomie w Axamer Lizum (23 marca) brała udział Aniela Sawicka. Polka popisała się piątym czasem drugiego przejazdu i awansowała z 26. na 13. miejsce.

Zwycięstwa młodych alpejczyków w Austrii i Francji

Czternastoletnia Iga Kaczmarek kolejny raz wykazała się znakomitą formą, zdobywając mistrzostwo Francji U14 w slalomie gigancie i kombinacji w Meribel. Tydzień wcześniej Weronika Wądrzyk zajęła piąte miejsce w supergigancie w kategorii U16.

Nasi młodzi alpejczycy z sukcesami rywalizowali w znanych, międzynarodowych zawodach Kids Trophy w austriackim Zauchense, które odbyły się 23 i 24 marca w konkurencji slalom gigant. Na starcie zawodów stanęło blisko 750 dzieci z 24 krajów! Reprezentanci Polski zanotowali imponujące wyniki, zdobywając aż 11 medali, w tym trzy złote. Zwycięstwa odnieśli Jan Wesołowski (K10), Igor Wyszomirski (K11) i Natasza Kamińska (K14).