skip to Main Content

Maryna Gąsienica-Daniel i Magdalena Łuczak z punktami Pucharu Świata w Kanadzie

Alpejski Puchar Świata kobiet rozpędził się na dobre. Za nami kolejny weekend sportowych emocji z udziałem reprezentantek Polski, które zdobyły kolejne pucharowe punkty. W sobotnim slalomie gigancie w kanadyjskim Tremblant Maryna Gąsienica-Daniel była 21., a dzień później Magdalena Łuczak zajęła 28. miejsce. Teraz czekaj je chwila przerwy od startów. 

Po ostatnim Pucharze Świata w amerykańskim Killington, gdzie nasze alpejki znalazły się w najlepszej „30” slalomu giganta, zawody pozostały w Ameryce Północnej. Kolejna edycja odbyła się bowiem w oddalonym o niewiele ponad 400 km Mont-Tremblant w Kanadzie, gdzie Puchar Świata powrócił po 40 latach!

Tym razem odbyły się tam dwa slalomy giganty kobiet, gdzie jednak warunki nie należały do najlepszych. Mgła i opady śniegu znacząco utrudniały rywalizację. Na starcie nie zabrakło Maryny Gąsienicy-Daniel oraz Magdaleny Łuczak. W sobotę 2 grudnia zakopianka zajęła 21 miejsce, tracąc 3,79 sekundy do pierwszej Włoszki Federiki Brignone. Druga z naszych reprezentantek zanotowała 34. czas pierwszego przejazdu i nie awansowała do finałowej „30”, do której zabrakło jej zaledwie 22 setnych sekundy!

Następnego dnia warunki w pierwszym przejeździe były nieco lepsze, a z dziewiątym numerem na trasę ruszyła Maryna. Od początku jechała bardzo agresywnie i szybko, ale niestety w dolnej części trasy opóźniła skręt i nie zdążyła się już zmieścić w kolejną bramkę, przez co nie dojechała do mety.

Z 44. numerem wystartowała łodzianka, która na półmetku była na 24. miejscu, notując w dwóch ostatnich sektorach dwunasty czas. W finałowej odsłonie pogoda się nieco popsuła, a Polka nie zdołała utrzymać swojej pozycji i ostatecznie zajęła 28. miejsce, dzięki czemu już trzeci raz w tym sezonie zdobyła pucharowe punkty. Najlepsza ponownie okazała się Włoszka Federika Brignone, która zaliczyła awans z piątej lokaty.

– Niedzielne warunki był ciężkie. Pierwszy przejazd na pewno był łatwiejszy względem soboty, bo mieliśmy lepszą widoczność, ale za to w drugim zrobiła się zamieć śnieżnam, a pogoda coraz bardziej się pogarszała. Pod tym względem na pewno nie było łatwo – powiedziała Magdalena Łuczak.

W klasyfikacji generalnej za slalom gigant Maryna Gąsienica-Daniel jest 23. (33 pkt), a Magdalena Łuczak 31. (18 pkt). Nadal prowadzi Lara Gut-Behrami (325 pkt), która w Kanadzie była piąta i druga.

– Generalnie jestem zadowolona z całego amerykańskiego cyklu. Najbardziej oczywiście z tego startu w Killington, gdzie zajęłam najlepsze do tej pory 17. miejsce w zawodach Pucharu Świata. Czuję, że zrobiłam duży krok jeśli chodzi o jazdę po płaskim, bo to była i trochę nada jest moja słabsza strona, nad którą dużo pracuje i czuję, że to przynosi pewne efekty. Nic mi nie pozostaje, jak dalej ciężko trenować, objeżdżać się i po prostu startować – dodała 22-latka.

Mimo, że kolejny slalom gigant cyklu odbędzie się dopiero 28 grudnia w austriackim Lienz, to nasze alpejki czeka intensywny czas. Maryna „przesiądzie się” na dłuższe narty i wystartuje w trzech supergigantach Pucharu Świata w szwajcarskim Sankt Moritz (8 i 10 grudnia) oraz francuskim Val d’Isere (17 grudnia). Natomiast Magda pozostanie w Tremblant, gdzie będzie trenować, a później wystartuje w Pucharze Ameryki Północnej (Nor-Am Cup) w dwóch gigantach (13-14 grudnia) i dwóch slalomach (15-16 grudnia). Trzymamy kciuki!

Wyniki zawodów PŚ w Tremblant

2.12.2023, sobota (GS)

21. Maryna Gąsienica-Daniel (+3,79 sek.)

34. Magdalena Łuczak (DNQ2)

3.12.2023, niedziela (GS)

28. Magdalena Łuczak (+3,01 sek.)

DNF1 Maryna Gąsienica-Daniel

 

Juniorzy startowali w Pfelders

Z kolei nasi juniorzy w pięcioosobowej grupie pojawili się na starcie zawodów National Junior Race we włoskim Pfelders. W piątkowym slalomie gigancie Mateusz Szczap był 12. (51 FIS pkt), Jan Łodziński 13. (51.35 FIS pkt), a Juliusz Kierkowski 28. (93.30 FIS pkt). W niedzielę Nikola Komorowska zajęła 23. miejsce i zjechała 72.03 FIS-punkty.

Gratulujemy dobrych wyników naszym reprezentantom i trzymamy kciuki za kolejne starty oraz zapraszamy do śledzenia na bieżąco strony internetowej, a także mediów społecznościowych PZN Od Deski Do Deski oraz PolSKI Mistrz.

Wyniki zawodów FIS NJR w Pfelders

1.12.2023, piątek (GS)

12. Mateusz Szczap (+2,45 sek.)

13. Jan Łodziński (+2,49 sek.)

28. Juliusz Kierkowski (+6,84 sek.)

3.12.2023, niedziela (GS)

27. Nikola Komorowska (+4,56 sek.)

Źródło: Tytus Olszewski/Biuro Prasowe PZN

Back To Top