skip to Main Content

Młodzi alpejczycy zmierzą się z dwoma supergigantami i gigantem w Szczyrku

Już 18 i 19 lutego rozegrana zostanie V edycja Młodzieżowego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim organizowanego w ramach Programu PolSKI Mistrz. Tym razem zawodnicy powalczą o medale w ośrodku COS Szczyrk. Na wymagającej i długiej trasie FIS czekają nas dwa dni rywalizacji, podczas których młodzicy i juniorzy młodsi pierwszy raz w sezonie zmierzą się z supergigantem. Pierwszego dnia odbędą się podwójne zawody w tej konkurencji, a następnego slalom gigant.

Młodzi alpejczycy mają już w tym sezonie za sobą cztery edycje Młodzieżowego Pucharu Polski. Pierwszą były testy sprawności fizycznej na obiektach Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem, których wyniki wliczają się do klasyfikacji generalnej. Dwie kolejne edycje odbyły się w ośrodku narciarskim Suche. Pierwsza z nich miała miejsce 17 i 18 grudnia, podczas której alpejczycy rywalizowali w kombi slalomie oraz slalomie. Druga odbyła się 11 i 12 stycznia, wówczas zawodnicy dwukrotnie walczyli na trasie slalomu giganta. Natomiast 6 i 7 lutego zmierzyli się z trasą Palenica 1 w slalomie i slalomie gigancie.

Czas na supergigant

Kolejną okazją do zdobycia punktów Młodzieżowego Pucharu Polski będą zawody organizowane na stoku Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku. 18 i 19 lutego narciarzy czeka rywalizacja na trasie FIS w dwóch supergigantach i slalomie gigancie. Początkowo zmagania miały trwać trzy dni, ale zostały skumulowane w dwa z powodu pobliskich mistrzostw Polski i zawodów FIS w Szczawnicy, które odbędą się 21 i 22 lutego. Tradycyjnie zawody dla młodzieży rozgrane zostaną w dwóch kategoriach wiekowych kobiet i mężczyzn: Młodziczka, Młodzik, Juniorka Młodsza i Junior Młodszy.

– Z tego co wiem, to warunki na Skrzycznem są bardzo dobre. Zawodnicy już od środy będą mieć możliwość potrenowania na trasie FIS. Wszystko będą nadzorować trenerzy z okolic Szczyrku. Największa liczba uczestników treningów pojawi się w piątek bezpośrednio przed zawodami – powiedział Bartłomiej Kądziołka, koordynator ds. narciarstwa alpejskiego w PZN. – Wróciliśmy do supergigantów po dłuższej przerwie kilka lat temu i uważamy, że była to dobra decyzja, bo alpejczycy mogą walczyć we wszystkich konkurencjach. Dobrze, że mamy Szczyrk oraz ludzi, którzy są zainteresowani je organizować – dodał. 

Klasyfikacja generalna Młodzieżowego Pucharu Polski

Po siedmiu zawodach wyklarowała się czołówka klasyfikacji generalnych w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zdecydowaną liderką wśród młodziczek, ale także najskuteczniejszą zawodniczką Młodzieżowego Pucharu Polsk jest Iga Kaczmarek. Reprezentantka Stowarzyszenia SKI Team Kaczma, będąca młodsza w roczniku, zwyciężała aż pięć razy, dzięki czemu ma na koncie 586 punktów i aż 204 przewagi nad drugą Nataszą Kamińską (AMS RYSKALSKI). Wydaje się jednak, że walka o drugą i trzecią pozycję będzie bardzo zacięta, bo czwarta Helena Leśniak (KN GONDOLA KRYNICA) traci 61 punktów do wiceliderki.

Wśród młodzików dominuje Franciszek Więcławski z klubu UKS MitanSki, który wygrywał czterokrotnie. Tym samym zgromadził 560 punktów i o 118 wyprzeda drugiego Janusza Truskolaskiego (KS SportUp). Ten z kolei ma 77 „oczek” więcej od trzeciego Jana Miłosza(KS Beskidy).

Wyrównana walka ma natomiast miejsce wśród juniorek i juniorów młodszych. U dziewczyn prowadzi Anna Buńda (KS Firn), która zdobyła do tej pory 473 punkty, ale tylko 31 mniej ma druga Kinga Bała (UKS MitanSki). Trzecia jest jej klubowa koleżanka Weronika Wądrzyk (376 pkt). Nie bez szans na podium jest nawet szósta Gabriela Gaczorek (AMS Ryskalski), który do trzeciego miejsca traci 72 punkty.

Jeszcze ciaśniej na przodzie jest wśród chłopców. Z 474 punktami prowadzi Szymon Rojek (KS SportUp), który wygrał ostatni gigant w Szczawnicy. Drugi jest Kazimierz Ziółkowski (UKS Laworta Ustrzyki Dolne), który był najlepszy na Palenicy w slalomie i do lidera traci zaledwie 12 punktów. Trzecie miejsce zajmuje aktualnie Karol Zawada z klubu Team MB Szczyrk (346 pkt), który ma równo 80 „oczek” przewagi nad nie startującym w Szczawnicy Maciejem Stańkiem (Ks BiegunSport).

Emocji nie brakuje także w rywalizacji klubowej. Na prowadzeniu jest Team MB Szczyrk, który zgromadził w sumie 2002 punkty. Jednakże tuż za nim, bo o 28 „oczek” mniej, plasuje się KS SportUp. Trzecie miejsce zajmuje UKS MitanSKI (1929 pkt). Nie bez szans na podium jest jeszcze czwarty KN Gondola Krynica, który do zakopiańskiego zespołu traci tylko 84 punkty.

Czym jest Młodzieżowy Puchar Polski?

Młodzieżowy Puchar Polski to cykl zawodów w narciarstwie alpejskim dla młodzieży z kategorii Młodzik i Junior Młodszy, podczas których rywalizują młodzi alpejczycy z całej Polski. W każdym sezonie odbywa się siedem dwu/trzydniowych edycji, a arenami zmagań są różne ośrodki narciarskie w naszym kraju. Większość zawodów odbywa się jednak na trasach narciarskich Polskich Kolei Linowych, m.in. PKL Palenica w Szczawnicy, PKL Mosorny Groń w Zawoi czy Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdroju. Ogólnopolską rywalizację gościły także stacje w Szczyrku oraz w Suchem.

Krajowe zawody są częścią Programu PolSKI Mistrz, który realizuje Polski Związek Narciarski dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Funduszu Rozwoju, Polskich Kolei Linowych oraz PKN ORLEN. Celem działań prowadzonych w ramach Programu PolSKI Mistrz jest kształcenie nowego pokolenia zawodników i zawodniczek poprzez rozwój rywalizacji sportowej w kraju oraz zapewnienie profesjonalnie przygotowanej bazy treningowej w Polsce. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo, która dostępna będzie na mediach społecznościowych oraz stronie Programu PolSKI Mistrz.

 

***

PolSKI Mistrz to Narodowy Program Rozwoju Narciarstwa i Snowboardu Zjazdowego w Polsce, którego inicjatorami są: Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe oraz Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Program powstał we współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim w 2020 roku. W 2021 roku do grona Partnerów Programu PolSKI Mistrz dołączył Polski Koncern Naftowy ORLEN. Dzięki współpracy PZN z PFR, PKL i PKN ORLEN możliwy jest dalszy rozwój Programu i zwiększenie wsparcia dla klubów, poprzez zmniejszenie kosztów uprawiania narciarstwa alpejskiego w Polsce, brak opłat startowych i udostępnienie skipassów, dostęp do infrastruktury treningowej oraz rozwój bazy i kompetencji trenerskich.

Celem Programu PolSKI Mistrz jest przede wszystkim promocja narciarstwa i snowboardu wśród dzieci i młodzieży, wyrównywanie szans w dostępie do sportu oraz wsparcie organizacyjne i finansowe prowadzące do rozwoju narciarstwa alpejskiego i snowboardu w Polsce.

Współpraca PZN z Partnerami Programu PolSKI Mistrz opiera się na kilku płaszczyznach. Bazę Programu PolSKI Mistrz stanowi wsparcie finansowe obejmujące zabezpieczenie szkolenia Kadr Narodowych PZN, wsparcie klubów (w każdym sezonie na nagrody finansowe dla klubów przeznaczanych jest 120 000 zł), a także organizację zawodów krajowych i międzynarodowych z kalendarza FIS, które głównie odbywają się na trasach narciarskich ośrodków Grupy PKL.

Polskie Koleje Linowe to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim, a także od 1 lipca 2022 r. w Bieszczadach w Solinie.

PKL oferuje kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. PKL jest jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniającym ponad 600 osób.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Naszymi priorytetami są: inwestycje infrastrukturalne, innowacje, rozwój przedsiębiorczości, eksport i ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw, wsparcie samorządów, realizacja programu Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz obsługa inwestycji zagranicznych. Zapewniamy skuteczną koordynację programów rozwojowych na bazie jednolitej strategii i zintegrowanych kanałów kontaktu z przedsiębiorcami, samorządami i klientami indywidualnymi.

Poprzez fundusze PFR pełni rolę inwestora kapitałowego dostarczającego długoterminowego finansowania dla rentownych projektów, realizowanych w wybranych sektorach gospodarki, w tym m.in. energetyki, węglowodorów, transportu, infrastruktury samorządowej, infrastruktury przemysłowej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej.

PKN ORLEN to zintegrowany koncern multienergetyczny, prowadzący działalność w Europie Środkowej i Kanadzie. Zapewnia energię i paliwa ponad 100 milionom Europejczyków, a jego zaawansowane produkty dostępne są w blisko 90 krajach na 6 kontynentach.

Koncern konsekwentnie buduje pozycję regionalnego lidera transformacji energetycznej, wdrażając czyste, przyjazne środowisku technologie oraz energetykę opartą o nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania. Wszystkie działania podporządkowane są realizacji strategii osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 roku.

Podstawowym przedmiotem działalności Grupy ORLEN jest produkcja i dystrybucja energii elektrycznej, przerób ropy naftowej oraz produkcja paliw, towarów petrochemicznych i chemicznych, a także sprzedaż produktów Grupy na rynku detalicznym i hurtowym.

 

 

 

Back To Top