skip to Main Content

PolSKI Mistrz: Rozpoczynamy sezon narciarski 2021/2022

Już za kilka dni rusza w Polsce sezon rywalizacji w narciarskich konkurencjach alpejskich. Dzięki wsparciu programu PolSKI Mistrz zawodnicy powalczą w aż 8 międzynarodowych imprezach FIS, w tym dwukrotnie w Mistrzostwach Polski. Młodsi narciarze i narciarki zmierzą się w czasie 6 przystanków Młodzieżowego Pucharu Polski.

Jeszcze przed końcem roku odbędą się dwie międzynarodowe imprezy FIS w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy, który już w zeszłym sezonie stał się główną areną zmagań alpejczyków w Polsce. Na cały sezon 2021/2022 zaplanowanych jest aż 8 wydarzeń tej rangi, w tym Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim. W zeszłym sezonie w imprezach tych startowało regularnie nawet 150 zawodników i zawodniczek z Polski, Czech, Słowacji, a także z Austrii czy Wielkiej Brytanii. Tak duże zainteresowanie nie powinno dziwić – stanowią one wyjątkową okazję, szczególnie dla młodych alpejczyków, znajdujących się na wczesnym etapie swojej sportowej kariery.

Mimo że nasi zawodnicy jeżdżą po całym świecie, okazuje się, że w Polsce czy na Słowacji można zdobyć lepsze punkty FIS, niż wybierając się daleko do krajów alpejskich lub nawet poza Europę. W bardziej odległych destynacjach spotkamy więcej zawodników na wysokim poziomie, a tutaj, mając kilku bardzo dobrych zawodników, można skończyć zawody z naprawdę dobrymi punktami FIS.

– mówi Marcin Blauth, wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Punkty FIS, jako system zbudowany na wieloletnim doświadczeniu, dają możliwość porównania narciarki lub narciarza z innymi zawodnikami na całym świecie. Niższa liczba punktów FIS gwarantuje lepszy numer startowy w kolejnych zawodach, co jest szczególnie istotne przy konkurencjach technicznych, w których warunki na trasie pogarszają się po każdym przejeździe. W tej sytuacji start z dalszym numerem bardzo często przekłada się na gorszy wynik. Punkty FIS stanowią również przepustkę do zawodów wyższej rangi – często aby wziąć udział w zawodach, wymagane jest posiadanie określonej liczby punktów. Dobre wyniki podczas międzynarodowych zawodów FIS w Polsce mogą zatem przełożyć się na możliwość startu z lepszym numerem w kolejnych zawodach za granicą.

Maryna Gąsienica-Daniel fot. PolSKI Mistrz

Czołowa polska narciarka alpejska Maryna Gąsienica-Daniel również podkreśla korzyści płynące z udziału w zawodach FIS w Polsce na początku narciarskiej kariery.

To świetna okazja dla zawodników stawiających pierwsze kroki w zawodach FIS. Zawsze jest lepiej wystartować u siebie niż np. w Norwegii. Nawet dla tych bardziej doświadczonych jest to okazja do nauki. Jadą później na kolejne zawody np. w Austrii już z pewnym doświadczeniem zebranym bliżej domu.

– mówi najlepsza polska alpejka.

Młodzieżowy Puchar Polski

Przed rozpoczęciem swojej przygody z zawodami FIS, młodsi alpejczycy biorą udział w Młodzieżowym Pucharze Polski, który może odegrać bardzo dużą rolę w rozwoju ich kariery. Zawodnicy i zawodniczki z kategorii Młodzików (ur. 2008-2009) oraz Juniorów Młodszych (ur. 2006-2007) zainaugurują sezon w dniach 18-19 grudnia br. w Suchym.

Młodzieżowy Puchar Polski w ośrodku PKL Mosorny Groń w Zawoi fot. PolSKI Mistrz

W zeszłym sezonie w rankingu generalnym sklasyfikowanych było 260 narciarzy z 52 klubów z całego kraju. Podczas zawodów Młodzieżowego Pucharu Polski narciarze będą starali się uzyskać jak najlepsze POLpunkty, które liczone są w podobny sposób co punkty FIS i również przekładają się na to, z jakim numerem będzie w przyszłości startował dany zawodnik.

Dzięki temu mogą oni przyuczyć się do zasad obowiązujących na zawodach za granicą, a dla nas jest to wyznacznik umiejętności sportowych. Nie jest to oczywiście całkowity obraz zawodnika, jednak daje wiedzę, jaki ma on potencjał.

– tłumaczy Marcin Blauth.

Czołowi narciarze, którzy zakończyli w zeszłym sezonie rywalizację w Młodzieżowym Pucharze Polski, dołączyli w tym roku do Kadr Narodowych Juniorek i Juniorów. W ich skład wchodzi obecnie 16 zawodników i zawodniczek, którzy mają już za sobą pierwsze starty w zawodach międzynarodowych w tym sezonie. Dobre wyniki w zawodach juniorskich FIS osiągnęli m.in. Aniela Sawicka, która zajęła 3 miejsce w slalomie w austriackim Knittel, Nicholas Czarnik, który wywalczył 5 miejsce w slalomie gigancie w Solda-Sulden we Włoszech, 10 w slalomie w Livigno we Włoszech była Maja Chyla, czy Wojciech Gałuszka – 13 w slalomie gigancie we włoskim Pfelders.

Kadry Narodowe Juniorek i Juniorów, Kadry Młodzieżowe i Kadry Narodowe PZN korzystają ze wsparcia finansowego, jakiego w ramach programu PolSKI Mistrz udzielają Polskiemu Związkowi Narciarskiemu jego inicjatorzy – Polski Fundusz Rozwoju i Polskie Koleje Linowe. Wsparcie to przeznaczane jest także na organizację Młodzieżowego Pucharu Polski, międzynarodowych zawodów FIS i Mistrzostw Polski.

Tu trenuje PolSKI Mistrz, możesz i Ty

Początek narciarskiego sezonu czuć już w powietrzu – i to dosłownie. Sprzyjająca, zimowa aura pozwoliła na rozpoczęcie naśnieżania stoków w ośrodkach Grupy PKL – na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy, Mosornym Groniu w Zawoi, oraz Palenicy w Szczawnicy. Już wkrótce trasy będą gotowe na treningi i zawody organizowane w ramach programu PolSKI Mistrz, a także przyjęcie wszystkich miłośników narciarstwa alpejskiego. Aktualne warunki śledzić można na stronie www.pkl.pl
Zależy nam na jak najlepszym przygotowaniu tras narciarskich w ośrodkach PKL na potrzeby treningów i zawodów. Tym samym chcemy zagwarantować zawodnikom przygotowującym się do startów w kraju i na arenie międzynarodowej optymalne warunki, ponieważ profesjonalna baza treningowa ma bez wątpienia kluczowe znaczenie dla rozwoju polskich sportowców.
– dodaje Patryk Białokozowicz, członek zarządu Polskich Kolei Linowych.
Kalendarz zawodów organizowanych w ramach programu PolSKI Mistrz. Aktualne informacje na temat zawodników i zawodniczek, wydarzeń, a także relacje z najważniejszych imprez pojawiają się też regularnie na profilach programu na: Facebooku, Instagramie i YouTubie.
Wspieramy na trasie do mistrzostwa

Polskie Koleje Linowe są inicjatorem programu PolSKI Mistrz, zapewniając wsparcie finansowe programu i PZN oraz udostępniając bazę treningową na trasach narciarskich w ośrodkach Grupy PKL. Polskie Koleje Linowe to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach i Pieninach: w Zakopanem na Kasprowym Wierchu, Gubałówce i Butorowym Wierchu, w Krynicy Zdrój na Jaworzynie Krynickiej i Górze Parkowej, w Zawoi na Mosornym Groniu, w Szczawnicy na Palenicy oraz na Górze Żar w Międzybrodziu Żywieckim. Już wkrótce także w Solinie.

PKL oferuje kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych zarówno w sezonie letnim, jak i zimowym oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. PKL jest jednym z największych pracodawców w regionie zatrudniającym ponad 300 osób.

Tu trenuje PolSKI Mistrz, możesz i TY!

Zarezerwuj trening na trasie: PKL Palenica, PKL Mosorny Groń, PKL Jaworzyna Krynicka, PKL Góra Żar, PKL Kasprowy Wierch, PKL Gubałówka.

Polski Fundusz Rozwoju (PFR) to grupa finansowa oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Priorytetami PFR są: inwestycje infrastrukturalne, innowacje, rozwój przedsiębiorczości, eksport i ekspansja zagraniczna polskich przedsiębiorstw, wsparcie samorządów oraz realizacja programu Pracowniczych Planów Kapitałowych. Polski Fundusz Rozwoju realizuje Tarczę Finansową PFR – program, w ramach którego od kwietnia 2020 r. przekazaliśmy w ramach pomocy w walce ze skutkami pandemii 68 mld zł dla 370 tys. firm.

Back To Top