skip to Main Content

PolSKI Mistrz: Alpejczycy rozpoczęli zmagania w Młodzieżowym Pucharze Polski

170 narciarzy alpejskich wystartowało w pierwszych zawodach Młodzieżowego Pucharu Polski, które rozegrane zostały w weekend w miejscowości Suche. Był to z pewnością udany początek sezonu dla Jana Łodzińskiego, który stanął na najwyższym stopniu podium w kategorii Juniorów Młodszych w sobotę i w niedzielę. Podwójne zwycięstwo na swoim koncie zapisali też Alina Protchenko i Karol Zawada, rywalizujący w kategorii Młodzików.

Młodzieżowy Puchar Polski jest od wielu lat jednym z najważniejszych etapów w karierze polskich alpejczyków. W cyklu zawodów w slalomie i slalomie gigancie, organizowanych w ramach programu PolSKI Mistrz, biorą udział zawodnicy i zawodniczki z kategorii Młodzików (ur. 2007-2008) i Juniorów Młodszych (ur. 2005-2006). Ten sezon młodzi sportowcy zainaugurowali w Suchem. Ujemne temperatury, zmrożona trasa i piękna pogoda złożyły się na doskonałe warunki do rywalizacji w slalomie.

W sobotę w kategorii Juniorów Młodszych bezkonkurencyjni byli Jan Łodziński z Team MB Szczyrk oraz Hanna Zięba z klubu KS Tatra Ski Academy, którzy osiągnęli najlepsze czasy obydwu przejazdów.
Wśród Młodzików triumfował Karol Zawada, klubowy kolega Łodzińskiego. Do walki o pierwsze miejsce w tej kategorii wiekowej starał się włączyć Kazimierz Ziółkowski z WKN Warszawa, jednak najlepszy czas drugiego przejazdu nie wystarczył, by wygrać z jadącym bardzo pewnie Zawadą. W kategorii Młodziczek na najwyższym stopniu podium stanęła Alina Protchenko, również reprezentująca Team MB Szczyrk. Trójka zawodników ze szczyrkowskiego klubu powtórzyła sukces w drugim dniu rywalizacji, zwyciężając w swoich kategoriach wiekowych.

To były bardzo udane zawody na wysokim poziomie. Warunki były podobne dla wszystkich, dlatego konkurencja była wyrównana. Bardzo pasowało mi rozstawienie slalomów przez różnych trenerów, przez co zachowana była różnorodność. Najbardziej podobał mi się drugi przejazd w sobotę. Zwycięstwo daje mi dużą motywację przed zawodami międzynarodowymi, gdzie bardzo chciałbym osiągnąć dobry wynik – skomentował Łodziński po zakończeniu zawodów.

Ustawienie slalomów i warunki chwaliła też z szerokim uśmiechem na twarzy Emma Stępniak, reprezentująca Sporteum Fundację Promocji Sportu, zwyciężczyni niedzielnej rywalizacji Juniorek Młodszych – Wczoraj byłam siedemnasta. Tajemnicą dzisiejszego sukcesu było po prostu pozostanie na trasie w pierwszym przejeździe. Wynik nastawia mnie bardzo dobrze przed resztą sezonu i na pewno będę się starać. Dzisiaj warunki były super, bardzo podobało mi się ustawienie slalomów. Wczoraj też było świetnie, ale dzisiaj bardziej mi wszystko pasowało.

Młodzieżowy Puchar Polski organizowany jest przez Polski Związek Narciarski przy wsparciu finansowym Polskiego Funduszu Rozwoju, Polskich Kolei Linowych i Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka, udzielanego w ramach programu PolSKI Mistrz. Dla zawodników i zawodniczek wsparcie to oznacza zmniejszenie kosztów współzawodnictwa sportowego, dzięki brakowi opłat startowych i opłat za skipassy, a także możliwość darmowego treningu przed zawodami w ośrodkach Grupy PKL. Dodatkowo, najlepsza trójka Juniorów Młodszych oraz Młodzików (mężczyzn i kobiet) z rankingu Młodzieżowego Pucharu Polski weźmie udział w posezonowym zgrupowaniu z trenerami Kadr Narodowych PZN na Kasprowym Wierchu.

To nie koniec emocji związanych z rywalizacją sportową na stokach przed świętami. W poniedziałek i wtorek trasa Palenica 1 w Ośrodku Narciarskim PKL w Szczawnicy będzie areną zmagań Juniorów i Seniorów, którzy wystartują w międzynarodowych zawodach FIS w slalomie. Wyniki i najświeższe informacje na temat zmagań narciarzy alpejskich na polskich stokach znaleźć można na stronie www.polskimistrz.pl oraz profilach programu PolSKI Mistrz na Facebooku i Instagramie.

MPP (slalom), 19 grudnia 2020 r.

Juniorka Młodsza:
1. Hanna Zięba KS Tatra Ski Academy
2. Natalia Złoto Team MB Szczyrk
3. Nikola Komorowska AZS Zakopane

Junior Młodszy:
1. Jan Łodziński Team MB Szczyrk
2. Jonathan Pluta KS Beskidy Bielsko-Biała
3. Adam Novacek Sk Valcinanska Dolina

Młodziczka:
1. Alina Protchenko Team MB Szczyrk
2. Pola Kądziołka UKN Laworta
3. Zuzanna Dikow-Iwanow Team MB Szczyrk

Młodzik:
1. Karol Zawada Team MB Szczyrk
2. Kazimierz Ziółkowski WKN Warszawa
3. Kazimierz Nelke KS Wielkopolska Szkoła Narciarska

MPP (slalom), 20 grudnia 2020 r.

Juniorka Młodsza:
1. Emma Stępniak Sporteum Fundacja Promocji Sportu
2. Hanna Zięba KS Tatra Ski Academy
3. Aleksandra Kwaśniewska AMS Magicsport – Rykalski

Junior Młodszy:
1. Jan Łodziński Team MB Szczyrk
2. Jonathan Pluta KS Beskidy Bielsko-Biała
3. Mateusz Szczap KS Skivegas Stanek Race Academy

Młodziczka:
1. Alina Protchenko Team MB Szczyrk
2. Pola Kądziołka UKN Laworta
3. Hanna Nawalaniec KS Frajda Zakopane

Młodzik:
1. Karol Zawada Team MB Szczyrk
2. Kazimierz Nelke KS Wielkopolska Szkoła Narciarska
3. Filip Kwiatkowski UKN Żereb Ski Academy

PEŁNE WYNIKI

Back To Top