skip to Main Content

Florek i Bębenek najlepsi w pierwszym dniu rywalizacji w Szczawnicy

Za narciarzami pierwszy dzień rywalizacji w ośrodku narciarskim PKL Palenica w Szczawnicy, gdzie w piątek 17 marca odbył się slalom gigant. W zawodach FIS najlepsi okazali się Patrycja Florek i Szymon Bębenek. Natomiast mistrzami Polski juniorów została Florek oraz Bartłomiej Sanetra. W sobotę alpejczycy zmierzą się ze slalomem.

IV edycja zawodów FIS w Polsce

Ośrodek narciarski PKL Palenica w Szczawnicy znów gości najlepszych alpejczyków w kraju. Pod koniec lutego odbyły się tu międzynarodowe mistrzostwa Polski seniorów w slalomie. Z kolei na 17 i 18 marca zaplanowano zawody FIS w slalomie gigancie i slalomie, które są równocześnie krajowym czempionatem juniorów.

Florek z dwoma złotymi medalami

Na starcie piątkowego slalomu giganta zabrakło obrończyni tytułu, Magdaleny Bańdo, a więc było wiadomo, że mistrzostwo zdobędzie ktoś nowy. Główną faworytką była Patrycja Florek, która podołała zadaniu i okazała się najlepsza w obu przejazdach. Tym damy reprezentantka Polski zwyciężyła w zawodach FIS oraz MP juniorów. Na drugim miejscu w klasyfikacji ogólniej uplasowała się Angelika Mazur, która do triumfatorki straciła 1,31 sekundy. Dla tej zawodniczki był to także debiut na podium w rywalizacji rangi FIS. Cztery setne sekundy do Mazur straciła trzecia Maja Woźniczka, która okazała się wicemistrzynią kraju wśród juniorek. W tej kategorii na najniższym stopniu podium znalazła się Nikola Komorowska (+1,45 sek.). Z trasy pierwszego przejazdu wypadła Zuzanna Czapska, która była jedną z głównych kandydatek do zwycięstwa w klasyfikacji ogólnej.

Podium zawodów FIS w slalomie gigancie kobiet

 1. Patrycja Florek
 2. Angelika Mazur
 3. Maja Woźniczka

Wyniki MP juniorek w slalomie gigancie

 1. Patrycja Florek – KS Narciarnia Nowy Sącz
 2. Maja Woźniczka – Team MB Szczyrk
 3. Nikola Komorowska – AZS Zakopane
 4. Maria Majcher – Mitanski Zakopane
 5. Zuzanna Świgut – KS Narciarnia Nowy Sącz
 6. Julia Wysocka – KS Firn Zakopane
 7. Emma Stępniak – SPORTEUM Warszawa
 8. Julia Greene – SRS CZANTORIA Ustroń

Bębenek najlepszy w zawodach FIS

Wśród mężczyzn zapowiadała się wyrównana i zacięta walka, zwłaszcza, że na starcie stanęła cała Kadra Narodowa Młodzieżowa. Po pierwszym przejeździe wiadomo było, że tytułu nie obroni Bartosz Szkoła, który nie dojechał do mety. Na prowadzeniu był Mateusz Szczap.

W finałowej odsłonie doszło do roszad w czołówce, bo z najlepszym czasem na pierwsze miejsce awansował Szymon Bębenek. Dla Polaka był to najlepszy występ od ponad sześciu lat (40.09 FIS punktów). Na drugiej pozycji znalazł się Jan Rechtenberg, który stracił 1,04 sekundy. Na najniższym stopniu podium uplasował się Bartłomiej Sanetra (+1,13 sekundy), który został równocześnie mistrzem Polski juniorów. Srebrny medal w tej klasyfikacji zdobył Jan Łodziński, a brązowy Mateusz Szczap, który po problemach na trasie spadł w ogólniej klasyfikacji na piąte miejsce.

Podium zawodów FIS w slalomie gigancie mężczyzn 

 1. Szymon Bębenek
 2. Jan Rechtenberg
 3. Bartłomiej Sanetra

Wyniki MP juniorów w slalomie gigancie

 1. Bartłomiej Sanetra – MKS Skrzyczne Szczyrk
 2. Jan Łodziński – Team MB Szczyrk
 3. Mateusz Szczap – KS SKI VEGAS Stanek Race Academy
 4. Stefan Ziobrowski – Mitanski Zakopane
 5. Juliusz Kierkowski – KS AZS AWF Katowice
 6. Igor Kaczmarek – SKI TEAM Kaczmarek
 7. Szymon Zarzycki – Mitanski Zakopane
 8. Igor Szymański – Team MB Szczyrk

To nie koniec emocji w Szczawnicy, bo w sobotę 18 marca alpejczycy wystartują w slalomie, podczas którego zostaną wyłonieni rownież mistrzowie Polski juniorów. Galerię ze slalomu giganta znajdziecie tutaj.

Autor: Tytus Olszewski 

 

Back To Top