skip to Main Content

Finał Młodzieżowego Pucharu Polski za nami

W środę, 15 marca 2023 roku w ośrodku narciarskim PKL Mosorny Groń w Zawoi odbył się wielki finał Młodzieżowego Pucharu Polski w narciarstwie alpejskim. W ostatnich w tym sezonie zawodach młodzi alpejczycy rywalizowali w slalomie. Tego dnia najszczęśliwszym zawodnikiem był 13-letni Kosma Szafrański, który po raz pierwszy w karierze stanął na podium i wygrał slalom w Młodzieżowym Pucharze Polski w kategorii Młodzik.

Blisko 170 narciarzy uczestniczyło w finałowych zawodach Młodzieżowego Pucharu Polski. Tego dnia na Mosornym Groniu uczestnicy walczyli o medale w slalomie. Dla wielu z nich zmagania w Zawoi były ostatnim w karierze startem w Młodzieżowym Pucharze Polski. Z cyklem MPP po tym sezonie pożegnali się najstarsze alpejki w kategorii Juniorka Młodsza oraz najstarsi rocznikowo alpejczycy wśród Juniorów Młodszych, którzy po zakończeniu rywalizacji w slalomie uroczyście i wspólnie zjechali ze stoku w Zawoi.

Młodzicy i Juniorzy Młodsi slalomem zakończyli sezon zimowy. W tym roku zima nie była łaskawa dla alpejczyków, ale zgodnie z planem rozegrano wszystkie edycje Młodzieżowego Pucharu Polski. Finał odbył się na stoku w Zawoi, gdzie podczas slalomu warunki były bardzo wymagające ze względu na wysokie temperatury i padający przez kilka dni deszcz.

Wśród Młodziczek po raz kolejny w sezonie pewny triumf odniosła Iga Kaczmarek ze Stowarzyszenia Ski Team Kaczma, która z dużą przewagą wygrała zawody. – Jestem bardzo szczęśliwa, że wygrałam ostatnie w sezonie zawody. Po pierwszym przejeździe byłam druga, ale w finałowej rundzie nadrobiłam stratę i odniosłam zwycięstwo. Jestem z siebie naprawdę zadowolona – mówiła z uśmiechem na twarzy Iga Kaczmarek. – Cieszę się również z końcowego triumfu w klasyfikacji generalnej. To był jednej z najlepszych sezonów w mojej karierze – dodała.

Na drugim stopniu podium stanęła Hanna Cukier z zakopiańskiego AZS-u, a trzecia była Kristina Mazur Ihler z Klubu Sportowego AS.

Finałowe zawody w Zawoi były wielkim dniem dla Kosmy Szafrańskiego, który po raz pierwszy w karierze zwyciężył w Młodzieżowym Pucharze Polski. Reprezentant UKS Alfy Wilkowice zanotował zdecydowanie najlepszy łączny czas dwóch przejazdów slalomu. – Jestem bardzo zadowolony z tych zawodów, bo pierwszy raz w życiu wygrałem w Młodzieżowym Pucharze Polski. Miałem naprawdę dwa bardzo dobre przejazdy, dlatego cieszę się z mojej jazdy. Mogę powiedzieć, że ustawiania slalomu były dzisiaj idealne dla mnie, bo były małe odległości i podkręcone tyczki. Wszystko mi wyszło i wygrałem – opowiadał z wielką radością Kosma Szafrański.

Srebrnym medalistą został Alex Rakszawski, a brąz zdobył klubowy kolega Szafrańskiego – Tymon Zglinicki.

Najlepsza wśród Juniorek Młodszych była Kinga Bała z klubu UKS MitanSki Zakopane. – Dla mnie były to ostatnie zawody Młodzieżowego Pucharu Polski, bo po tym sezonie kończę swoją 4-letnią przygodę z tym cyklem. To był naprawdę super czas, dlatego tym bardziej cieszę się, że triumfował w tych finałowych zmaganiach w Zawoi. Jestem zadowolona zarówno z pierwszego, jak i drugiego przejazdu. To był dobry dzień dla mnie – stwierdziła Kinga Bała.

Drugie miejsce wywalczyła Katarzyna Koźbiał, która po raz pierwszy w sezonie wjechała na podium Młodzieżowego Pucharu Polski. Brązową medalistką w slalomie została Aniela Wójciak z klubu KS Tatra Ski Academy.

Złoto w Juniorze Młodszym zdobył Jan Dubelski, reprezentujący barwy klubu KN Gondola Krynica. – Cieszę się bardzo, że wygrałem finałowe zawody w Zawoi. Drugi przejazd był naprawdę trudny, a trasa bardzo wymagająca. Jestem z siebie zadowolony, że uzyskałem najlepszy czas i zdobyłem złoty medal – przyznał najlepszy zawodnik w kategorii Junior Młodszy.

Na drugim stopniu podium stanął Szymon Rojek z klubu KS SportUp, a trzeci był Maksymilian Kawiorski z Team MB Szczyrk.

Laureatki i laureaci finałowych zawodów Młodzieżowego Pucharu Polski w Zawoi

Młodziczka

 1. Iga Kaczmarek – Stowarzyszenie Ski Team Kaczma
 2. Hanna Cukier – AZS Zakopane
 3. Kristina Mazur Ihler – Klub Sportowy AS
 4. Zofia Kozłowska – AMS RyskalSki
 5. Helena Leśniak – KN Gondola Krynica
 6. Maja Wójciak – KS Tatra Ski Academy

Młodzik

 1. Kosma Szafrański – UKS Alfa Wilkowice
 2. Alex Rakszawski – KS Racing Kids
 3. Tymon Zglinicki – UKS Alfa Wilkowice
 4. Jan Miłosz – KS Beskidy
 5. Wojciech Przybyła – Team MB Szczyrk
 6. Tymon Bobrzyński – KS SportUp

Juniorka Młodsza

 1. Kinga Bała – UKS MitanSki Zakopane
 2. Katarzyna Koźbiał – Klub Sportowy Live
 3. Aniela Wójciak – KS Tatra Ski Academy
 4. Anna Buńda – KS Firn Zakopane
 5. Weronika Wądrzyk – UKS MitanSki Zakopane
 6. Pola Kądziołka – UKN Laworta Ustrzyki Dolne

Junior Młodszy

 1. Jan Dubelski – KN Gondola Krynica
 2. Szymon Rojek – KS SportUp
 3. Maksymilian Kawiorski – Team MB Szczyrk
 4. Konrad Sowiźrał – KN Gondola Krynica
 5. Maksymilian Sowa – KN Gondola Krynica
 6. Antoni Hamerlak – Adventure Ski Team
Back To Top