skip to Main Content

Kaczmarek i Rakszawski mistrzami Polski młodzików w slalomie gigancie

Zakończyła się VI edycja Młodzieżowego Pucharu Polski, który był równocześnie mistrzostwami Polski Młodzików. Środowe zmagania w slalomie gigancie na trasie Palenica 1 w Szczawnicy wygrali Iga Kaczmarek (Ski Team Kaczma) oraz Alex Rakszawski (KS Racing Kids). Z kolei wśród Juniorów Młodszych najlepsi okazali się Anna Buńda (KS Firn) i Kazimierz Ziółkowski (UKN Laworta Ustrzyki Dolne). Tym razem najlepszym klubem okazał się KS SportUp z dwoma srebrnymi i jednym brązowym medalem.

Walka o tytuły mistrzowskie

VI edycja Młodzieżowego Pucharu Polski była szczególna, bo oprócz rywalizacji o punkty do klasyfikacji generalnej zmagań w ramach Programu PolSKI Mistrz, Młodzicy walczyli o medale mistrzostw Polski U14. Areną zmagań narciarzy drugi raz w sezonie był ośrodek PKL Palenica w Szczawnicy. We wtorek (7 marca) rozegrano slalom, o którym przeczytacie tutaj.

Kaczmarek z drugim złotem

Środowe zawody tradycyjnie rozpoczęły Młodziczki, które razem z Młodzikami walczyli w jednym przejeździe slalomu giganta. Jako pierwsza ruszyła Iga Kaczmarek, która jak się później okazało, wykręciła najlepszy czas i drugi dzień z rzędu zdobyła tytuł mistrzyni Polski. Reprezentantka Stowarzyszenia Ski Team Kaczma wyprzedziła drugą Nataszę Kamińską (AMS RyskalSki) aż o 1,87 sekundy. Brązowy medal zdobyła klubowa koleżanka Kamińskiej, Zofia Kozłowska, która straciła 2,08 sekundy.

Wśród chłopaków premierowe zwycięstwo w MPP w tym sezonie odniósł Alex Rakszawski (KS Racing Kids), który równocześnie został mistrzem Polski w swojej kategorii wiekowej. Tego dnia nie rozdano brązowego medalu, gdyż dwa drugie miejsca zgarnęli ex aequo Janusz Truskolaski (KS SportUp) i Konstanty Tryzna (AZS Zakopane), którzy do złota stracili 0,57 sekundy. Z kolei czwarty Wojciech Przybyła (Team MB Szczyrk) okazał się wolniejszy od zwycięzcy już o 1,20 sekundy.

– Jestem bardzo zadowolony, ale też zaskoczony. Na początku nie wydawało się, że warunki będą dobre, ale już w czasie jazdy było naprawdę fajnie. Jechało mi się dobrze, choć wiem, że mogłem dać z siebie jeszcze więcej powiedział mistrz Polski młodzików Alex Rakszawski.

Kolejne zwycięstwo Buńdy i imponująca przewaga Ziółkowskiego

W starszej kategorii trzecie zwycięstwo zaliczyła Anna Buńda, która na półmetku była druga. Ostatecznie reprezentantka KS Firn o 0,42 sekundy wyprzedziła Klaudię Muniak (KS SportUp). Na trzecim miejscu uplasowała się wtorkowa triumfatorka i prowadząca po pierwszym przejeździe Weronika Wądrzyk (UKS MitanSKI), której do srebrnego medalu zabrakło zaledwie jednej setnej sekundy.

Bardzo cieszę się z tego zwycięstwa, bo jest to moja pierwsza wygrana od dłuższego czasu. Bardzo wyczekiwana przeze mnie i przez trenera Michała Niklińskiego. Trasa była ciężka, a do tego warunki nie pomagały podsumowała Anna Buńda.

U Juniorów Młodszych nie było mocnych na Kazimierza Ziółkowskiego, który odbił sobie wtorkową dyskwalifikację na slalomie. Alpejczyk UKN Laworta Ustrzyki Dolne był najlepszy w obu przejazdach giganta i łącznie o aż 2,49 sekundy pokonał Karola Zawadę (Team MB Szczyrk), czyli zwycięzcę z poprzedniego dnia. Trzecią lokatę zajął Szymon Rojek (KS SportUp), który stracił 2,55 sekundy. Dalsze różnice były już większe, bo czwartemu Janowi Dubelskiemu (KN Gondola Krynica) zabrakło 3,31 sekundy.

Udało mi się wygrać i zwłaszcza po wczorajszej dyskwalifikacji na slalomie jest to dla mnie upragnione zwycięstwo. Warunki całkiem dobre i do tego wiosenna pogoda, czyli to co się marzy każdemu zawodnikowi. Oba ustawienia były bardzo podobne i całkiem wymagające nie krył zadowolenia najlepszy wśród Juniorów Młodszych Kazimierz Ziółkowski.