skip to Main Content

Ośrodek PKL Palenica w Szczawnicy gospodarzem zawodów FIS i międzynarodowych mistrzostw Polski

Sezon zimowy nabiera tempa i już w najbliższych dnia czeka nas mnóstwo sportowych emocji związanych z rywalizacją narciarzy alpejskich w zawodach FIS oraz w międzynarodowych mistrzostwach Polski, które odbywać się będą w ośrodku narciarskim PKL Palenica w Szczawnicy. Zawody te rozegrane zostaną w ramach Programu PolSKI Mistrz. Podczas czterech dni zmagań na trasie Palenica 1 uczestnicy zawodów będą walczyli o dobre wyniki w slalomie.

Kolejne zawody FIS w Polsce

W obecnym sezonie w naszym kraju odbyła się do tej pory jedna edycja zawodów FIS. Były to dwa slalomy 21 i 22 grudnia w Suchem koło Zakopanego. Wtedy reprezentanci Polski stawali na podium aż siedmiokrotnie, a zwycięstwo pierwszego dnia zanotował Juliusz Mitan. Pełna relacja z tego wydarzenia dostępna jest na stronie polskimistrz.pl.

Tym razem narciarzom przyjdzie się zmierzyć na dużo bardziej wymagającej trasie Palenica 1, która jest uznawana za jedną z najtrudniejszych w Polsce. Ośrodek narciarski PKL Palenica w Szczawnicy gościł niedawno IV edycję Młodzieżowego Pucharu Polski, podczas której panowały bardzo dobre warunki śniegowe. Zawodnicy chwalili przygotowanie stoku, więc możemy spodziewać się, że 16 i 17 lutego będzie równie dobrze.

Po kilku dniach przerwy alpejczycy znów zagoszczą w Szczawnicy. 21 i 22 lutego na trasie Palenica 1 czekają nas kolejne międzynarodowe zawody w slalomie. We wtorek zaplanowano zawody FIS, natomiast w środę narciarze powalczą o medale mistrzostw Polski.

– Cieszymy się, że zawodnicy będą rywalizować w najbliższych dniach na trasie ośrodka PKL w Szczawnicy. Trasa Palenica I jest wymagająca i mamy nadzieję, że zawody rozgrywane w ośrodku narciarskim PKL, w ramach zawodów z kalendarza PZN oraz FIS, będą okazją do rywalizacji na najwyższym poziomie – mówi Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Kadrowicze na starcie

W najbliższych zawodach FIS w Szczawnicy wystartują członkowie polskiej kadry narodowej, ale także wielu innych reprezentantów naszego kraju. Nie zabraknie również alpejczyków zza granicy, którzy lubią ścigać się na trasie Palenica 1 i chętnie wracają do Szczawnicy. Do tej pory swój start potwierdziły zespoły z Czech i Słowacji.

– Bardzo się cieszę, że zima w końcu zagościła w naszym kraju, bo dzięki temu mamy wspaniałe warunki zarówno do organizacji zawodów, jak i treningów, m.in. w ośrodku narciarskim PKL Palenica w Szczawnicy, gdzie zaplanowane są najbliższe zawody międzynarodowe w narciarstwie alpejskim. Trasa Palenica 1 jest twarda i dobrze zabezpieczona, więc bez problemu możemy zorganizować w Szczawnicy zaplanowane w tym tygodniu dwa slalomy. Będziemy je traktowali jako starty kontrolne przed mistrzostwami Polski w slalomie, które odbędą się w Szczawnicy 22 lutego. Przyszłotygodniowe mistrzostwa poprzedzi jeszcze jedna edycja zawodów FIS w slalomie – powiedział Wojciech Gajewski, przewodniczący komisji zjazdów PZN i delegat technicznych FIS.

Rywalizacja w Szczawnicy zapowiada się niezwykle ciekawie. Na starcie zawodów zobaczymy część najlepszych polskich narciarzy alpejskich, w tym szeroką kadrę młodzieżową i juniorów. Aktualnie we Francji trwają mistrzostwa świata seniorów, dlatego 16 i 17 lutego w Szczawnicy zabraknie kilkoro naszych czołowych reprezentantów, którzy z kolei zawitają do Szczawnicy na międzynarodowe mistrzostwa Polski. Udział w zawodach potwierdziły także ekipy z Czech i Słowacji, ale to grono może się jeszcze powiększyć, ponieważ termin zgłoszeń na międzynarodowe mistrzostwa Polski mija 18 lutego. – Po ostatnich sezonach zagraniczne zespoły lubią do nas przejeżdżać. Po pierwsze mają niedaleko do Polski, a po drugie uczestniczą w dobrze zorganizowanych zawodach na wymagającej trasie. Tak jak wspomniałem wcześniej trzy dni zawodów FIS będą dla nas sprawdzianem przed mistrzostwami Polski, na które planujemy jeszcze lepiej przygotować arenę zmagań. Nosimy się z zamiarem, aby sztucznie utwardzić stok, tak jak jest to robione na najważniejszych międzynarodowych zawodach – zdradził Gajewski.

W minionym sezonie mistrzostwa Polski w slalomie również rozegrane zostały na trasie Palenica 1 w Szczawnicy. Wówczas mistrzowskie tytuły w tej konkurencji zdobyli Zuzanna Czapska z klubu WKN Warszawa i Paweł Pyjas z KS AZS AWF Katowice. Srebrne medale wywalczyli Aniela Sawicka (MMS Dendyski) i Michał Michalik (KS AZS AWF Katowice), natomiast brązowymi medalistami zostali Maja Chyla (KS Yeti) i Bartłomiej Sanetra (MKS Skrzyczne Szczyrk).

Program zawodów:

16.02.2023, czwartek

  • 09:30 – pierwszy przejazd slalomu mężczyzn
  • 10:00 – pierwszy przejazd slalomu kobiet

17.02.2023, piątek

  • zawody FIS kobiet i mężczyzn w slalomie

21.02.2023, wtorek

  • zawody FIS kobiet i mężczyzn w slalomie

22.02.2023, środa

  • międzynarodowe mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn w slalomie

*program godzinowy potwierdzony zostanie na odprawie technicznej w dzień poprzedzający zawody

Back To Top