skip to Main Content

Zawody FIS w Szczawnicy – świetne wyniki debiutantów

W dniach 24-26.01 odbyły się kolejne zawody FIS w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy. Przez trzy dni zmagań zawodnicy i zawodniczki z Austrii, Czech,  Niemiec, Polski, Słowacji, Ukrainy i Węgier dwukrotnie rywalizowali na trasie slalomu oraz slalomu giganta. W rywalizacji mężczyzn bardzo dobre wyniki osiągnęli Mateusz Szczap i Jan Łodziński, którzy w tym sezonie debiutują w zawodach rangi FIS.

Dobrą formę podczas zawodów zaprezentowała Maja Chyla, która wywalczyła aż trzy złote medale – dwa w slalomie gigancie i jeden w slalomie. W drugim starciu na trasie slalomu nie ukończyła jednak pierwszego przejazdu, a na najwyższym stopniu podium stanęła Patrycja Florek. Florek zdobyła wcześniej dwa srebrne medale – w slalomie gigancie pierwszego dnia zmagań oraz w pierwszym z rozegranych w środę slalomów. 

Maja Chyla, fot. Marcin Kin/ PolSKI Mistrz

Trzech przejazdów w slalomie nie zaliczam do najbardziej udanych, ale ten ostatni był dużo lepszy. Niestety zabrakło Mai, z którą chciałam się pościgać. Liczę, że jeszcze to nadrobimy. Warunki były dobre – troszkę miękko, ale i tak jestem zadowolona z zawodów.

– mówiła Patrycja Florek po swoim zwycięskim przejeździe.

Dwukrotnie na podium stawała także reprezentantka Słowacji Karolina Frackowiak, która od początku sezonu osiąga dobre wyniki w zawodach FIS na polskich stokach. Do Słowaczki powędrowały dwa brązowe medale za slalom oraz slalom gigant. Drugiego dnia zmagań w gigancie za Chylą uplasowały się reprezentantka Niemiec Nicole Zeman oraz Polka Emilia Żółtek. Natomiast ostatniego dnia zawodów dwa medale w slalomie – brązowy i srebrny – wywalczyła Oliwia Wróbel. 

Patrycja Florek, fot. Marcin Kin/ PolSKI Mistrz

Wśród mężczyzn pierwszego dnia zawodów najszybszy okazał się Słowak Samuel Vigas. Najlepiej wśród Polaków wypadł tymczasem Wojciech Gałuszka, któremu udało się wywalczyć srebrny medal, a na najniższym stopniu podium stanął reprezentant Austrii Samuel Steiner. 

Drugiego dnia rywalizacji w slalomie gigancie bezkonkurencyjny był Mateusz Szczap. 16-letni zawodnik jeszcze w zeszłym sezonie brał udział w zawodach Młodzieżowego Pucharu Polski, a podczas wtorkowych zmagań po raz pierwszy zwyciężył w „seniorskich” zawodach rangi FIS. Drugie miejsce zajął Samuel Vigas, a trzecie – Austriak Daniel Fuereder. 

Udało mi się wygrać – wszystko jest w głowie, trzeba po prostu uwolnić głowę, dać z siebie 100 procent i dzięki temu można dużo osiągnąć. Cieszę się, a już niedługo następne zawody – komentował zadowolony Szczap.

Mateusz Szczap, fot. Marcin Kin/ PolSKI Mistrz

Również dla Jana Łodzińskigo, jednego ze zwycięzców środowych zmagań w slalomie jest to dopiero pierwszy sezon rywalizacji w zawodach FIS. Podczas pierwszego tego dnia starcia na trasie slalomu musiał uznać wyższość Błażeja Budza, po kolejnych dwóch przejazdach sięgnął jednak po złoto. Za Budzem i Łodzińskim w pierwszej części zmagań uplasował się reprezentant Słowacji Timo Botka. W drugiej części dnia srebrny i brązowy medal powędrowały odpowiednio do Daniela Fueredera oraz Piotra Szeląga.

W pierwszych zawodach udało mi się zwyciężyć i bardzo się z tego cieszę. Motywuje mnie to tylko bardziej do działania i miejmy nadzieję, że będę miał okazję częściej stawać na podium. Trasa w obydwu przejazdach znacząco się różniła, wcześniej było lekko ciaśniejsze ustawienie, a w pierwszym przejeździe drugiego slalomu była dość mocno podkręcona – komentował Błażej Budz.

Kolejne zawody FIS organizowane w ramach programu PolSKI Mistrz odbędą się w dniach 9-10.02 ponownie w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy. 

Kalendarz zawodów rozgrywanych na polskich stokach znaleźć można na stronie: www.polskimistrz.pl. Wydarzenia śledzić można również za pośrednictwem profili PolSKI Mistrz na: Facebooku, Instagramie i YouTubie.

GALERIA Z ZAWODÓW

PEŁNE WYNIKI

 

Tu trenuje PolSKI Mistrz, możesz i TY!

Zarezerwuj trening na trasie: PKL PalenicaPKL Mosorny GrońPKL Jaworzyna KrynickaPKL Góra ŻarPKL Kasprowy WierchPKL Gubałówka.

Back To Top