skip to Main Content

Narciarstwo alpejskie – PolSKI Mistrz TV w filmowej relacji na trasie do mistrzostwa

Już w przyszłym tygodniu w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy rozegrane zostaną Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim. Co ciekawe, wyniki naszych czołowych zawodniczek sprawiają, że właśnie w Małopolsce może rozegrać się walka o miejsca w reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie.

Wystartował sezon rywalizacji o główną narciarską imprezę sezonu – kto dołączy do Maryny?

W grudniu już na dobre rozpoczął się sezon rywalizacji specjalistów od narciarskich konkurencji alpejskich. Podczas gdy Maryna Gąsienica-Daniel i Magda Łuczak osiągały swoje życiowe wyniki w zawodach Pucharu Świata FIS w Courchevel, w Polsce ruszał cykl międzynarodowych zawodów FIS oraz Młodzieżowy Puchar Polski.

Warunki kwalifikacji do udziału w Igrzyskach Olimpijskich są w przypadku narciarskich konkurencji alpejskich dość skomplikowane. Przypominają olbrzymi system naczyń połączonych, w którym wyniki jednych zawodników mogą być przepustką do startu dla innych. Dla przykładu — Maryna Gąsienica-Daniel, zajmując miejsce w czołowej 15. Pucharu Świata FIS w slalomie gigancie i slalomie równoległym, zapewni prawo do startu dwóm kolejnym zawodniczkom z Polski. Na razie oprócz Maryny Gąsienicy-Daniel minimum olimpijskie wyznaczone przez Polski Związek Narciarski spełniła Magdalena Łuczak. Prawie pewnym swojego startu w Pekinie wśród mężczyzn może być Michał Jasiczek, który wywalczył kwalifikację, punktując w Pucharze Europy. Jeżeli jednak Polska utrzyma się w pierwszej 15. krajów klasyfikowanych w Pucharze Narodów, będziemy mieli szansę wystawić w Pekinie reprezentację w drużynowym slalomie równoległym — dwóch mężczyzn i dwie kobiety.

Ustalone przez Polski Związek Narciarski zasady kwalifikacji do udziału w Igrzyskach Olimpijskich wiążą się przede wszystkim z wynikami w Pucharze Świata FIS czy zawodach Pucharu Europy, ale w dalszej kolejności także z tymi uzyskanymi w Mistrzostwach Polski. Oznacza to, że wyniki zaplanowanych na 11, 12 i 13 stycznia zawodów w Szczawnicy, mogą zaważyć na tym, kto dołączy w Pekinie do naszych czołowych specjalistów od konkurencji alpejskich.

Maryna Gąsienica-Daniel na Kasprowym Wierchu, fot. Bartosz Pawlik/ PolSKI Mistrz

FIS punkty – im mniej, tym lepiej

Zasada, według której dobre wyniki jednych mogą w określonej sytuacji pomóc innym, działa także w czasie zawodów rangi FIS. Zasadniczo system  punktów FIS pozwala ocenić jakość wyniku w danych zawodach, biorąc pod uwagę stan posiadania najwyżej sklasyfikowanych, startujących zawodników lub zawodniczek i uzyskanej nad nimi przewagi. Co najważniejsze — najlepszy uzyskany w sezonie wynik pozostaje „na koncie” zawodnika i decyduje np. o tym jaki numer startowy otrzyma w czasie kolejnych zmagań. Ma to szczególne znaczenie w konkurencjach technicznych, w których warunki na trasie pogarszają się z każdą kolejną osobą startującą w przejeździe. Właśnie dlatego trenerzy planują starty podopiecznych także pod kątem poprawy tego swoistego „statusu” alpejczyka.

Emilia Żółtek, fot. Marcin Kin/ PolSKI Mistrz

W grudniu 2021 r. reprezentanci Młodzieżowych Kadr Narodowych  wystartowali w wielu zawodach FIS w Europie, nie tylko osiągając świetne wyniki, ale i w kilku przypadkach poprawiając swoje punkty FIS. Świetnie zaprezentowali się m.in. Paweł Pyjas, który zajął pierwsze miejsce w slalomie w zawodach FIS w słoweńskim Golte, Michał Michalik, który wywalczył złoty medal w slalomie w Soriskiej Planinie czy Zuzanna Czapska, która zwyciężyła w slalomie gigancie w Stari Vrh.

Pojawienie się na trasach narciarskich w ośrodku PKL w Szczawnicy czołówki naszych kadrowiczów walczących o potencjalne miejsce na Igrzyskach Olimpijskich, a także zawodników i zawodniczek z zagranicy z dobrymi punktami FIS, może stać się dla młodszych narciarzy np. z Kadr Juniorskich szansą na poprawę swojego stanu posiadania. W rozegranych w grudniu na trasie Palenica 1 w Szczawnicy zawodach FIS dobre wyniki osiągnęli m. in. Błażej Budz, Emilia Żółtek, Maja Chyla, Maja Woźniczka czy Jan Łodziński. Warto podkreślić, że dla dwójki ostatnich z wymienionych jest to dopiero pierwszy rok startów w zawodach FIS – w zeszłych sezonach mieliśmy okazję oglądać ich w Młodzieżowym Pucharze Polski.

Maja Woźniczka, fot. Marcin Kin/ PolSKI Mistrz
Na trasie do mistrzostwa

Organizacja dużej liczby międzynarodowych zawodów FIS, będących dla naszych zawodników okazją do zdobywania doświadczenia i walki o dobre punkty, jest jednym z działań realizowanych w ramach programu PolSKI Mistrz, zainicjowanego przez Polski Fundusz Rozwoju i Polskie Koleje Linowe, a realizowanego przez Polski Związek Narciarski. W tym sezonie zaplanowanych jest aż 8 wydarzeń tej rangi, w tym Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim. Cały kalendarz zawodów rozgrywanych na polskich stokach znaleźć można na stronie www.polskimistrz.pl. Wydarzenia śledzić można również za pośrednictwem profili PolSKI Mistrz na Facebooku i Instagramie.

Tu trenuje PolSKI Mistrz, możesz i TY!

Zarezerwuj trening na trasie: PKL Palenica, PKL Mosorny Groń, PKL Jaworzyna Krynicka, PKL Góra Żar, PKL Kasprowy Wierch, PKL Gubałówka.

Back To Top