skip to Main Content

Podsumowanie FIS Christmas Cup

W dniach 21-22 grudnia odbyły się pierwsze w tym sezonie międzynarodowe zawody FIS w Polsce, rozgrywane w ramach programu PolSKI Mistrz. Zawodnicy i zawodniczki z Polski, Słowacji, Czech, Ukrainy, Litwy i Łotwy zmierzyli się w slalomie i slalomie gigancie na trasie Palenica 1 w ośrodku PKL w Szczawnicy.

FIS Christmas Cup otwiera sezon rywalizacji specjalistów od narciarskich konkurencji alpejskich w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy. Odbędzie się w nim w sumie sześć międzynarodowych zawodów FIS (w tym Mistrzostwa Polski w narciarstwie alpejskim), a także edycja Młodzieżowego Pucharu Polski. To właśnie na Palenicy w najbliższym czasie trenowali będą też zawodnicy z Kadr Narodowych.

Nie mamy wątpliwości, że trasa Palenica 1, która posiada homologację FIS do rozgrywania slalomu giganta i slalomu, to wyjątkowe miejsce na narciarskiej mapie Polski. Jej długość i ukształtowanie sprawiają, że rywalizacja czy treningi tu są wymagające, ale są też doskonałą okazją do przygotowania do walki o najlepsze wyniki w zawodach na trudnych trasach na całym świecie. Jesteśmy dumni, że dbając o profesjonalne przygotowanie tej i innych tras w naszych ośrodkach, zabezpieczamy bazę treningową dla naszych reprezentantów, którzy osiągają coraz lepsze wyniki na arenie międzynarodowej.

– komentuje Patryk Białokozowicz, z zarządu PKL.

Anna Salamon fot. Marcin Kin / PolSKI Mistrz

Po wtorkowych zmaganiach w slalomie na podium stanęło aż pięcioro zawodników z Polski. W rywalizacji kobiet zwyciężyła Słowaczka Karolina Frackowiak, srebrny medal powędrował do Anny Salamon, a trzecie miejsce zajęła Maja Woźniczka. Wśród mężczyzn triumfował Błażej Budz, na drugiej pozycji uplasował się Juliusz Mitan, a brązowy medal wywalczył Szymon Bębenek.

Po pierwszym przejeździe byłem na czwartej pozycji, więc zaatakowałem. Cieszę się bardzo ze zwycięstwa, a jeszcze bardziej z tego, że na podium jest ze mną kolega z klubu MitanSKI. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zawody i miejmy nadzieję, że będzie równie dobrze, co na tych.

– powiedział Błażej Budz po swoim zwycięskim przejeździe w Szczawnicy.

W środę zawodnicy zmierzyli się na trasie slalomu giganta. Na najwyższym stopniu podium stanęła dwójka zawodników ze Słowacji. W rywalizacji kobiet złoty medal wywalczyła Słowaczka Michaela Obertikova. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka i zwyciężczyni wtorkowych zmagań w slalomie Karolina Frackowiak. Na trzecim miejscu rywalizację ukończyła Emilia Żółtek. Wśród mężczyzn najlepiej wypadł Słowak Jan Sanitrar, na drugiej pozycji uplasował się Czech Matous Bohonek, a brązowy medal powędrował do Błażeja Budza z Polski.

Jan Sanitrar fot. Marcin Kin / PolSKI Mistrz

Z pewnością uwagę zwracają dobre wyniki reprezentantów Kadr Narodowych Juniorskich – Błażeja Budza, Emilii Żółtek i Mai Woźniczki. Warto podkreślić, że dla ostatniej z wymienionych zawodniczek jest to dopiero pierwszy rok startów w zawodach FIS – w zeszłych sezonach mieliśmy okazję oglądać ją przede wszystkim w Młodzieżowym Pucharze Polski. 

Emilia Żółtek fot. Marcin Kin / PolSKI Mistrz

Kolejne zawody FIS organizowane w ramach programu PolSKI Mistrz odbędą się w dniach 28-29.12 ponownie w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy. 

Kalendarz zawodów rozgrywanych na polskich stokach znaleźć można na stronie: www.polskimistrz.pl. Wydarzenia śledzić można również za pośrednictwem profili PolSKI Mistrz na: Facebooku, Instagramie i YouTubie.

WYNIKI ZAWODÓW

Tu trenuje PolSKI Mistrz, możesz i TY!

Zarezerwuj trening na trasie: PKL Palenica, PKL Mosorny Groń, PKL Jaworzyna Krynicka, PKL Góra Żar, PKL Kasprowy Wierch, PKL Gubałówka.

Back To Top