skip to Main Content

Wystartował Młodzieżowy Puchar Polski w narciarstwie alpejskim

Za nami pierwszy przystanek Młodzieżowego Pucharu Polski w sezonie 2021/22. Na starcie stanęło przeszło 170 zawodników i zawodniczek z klubów z całego kraju, rywalizujących w kategoriach Młodziczki i Młodzika (ur. 2008-2009) oraz Juniorki Młodszej i Juniora Młodszego (ur. 2006-2007). Szczególnie zadowoleni z początku sezonu mogą być Maksymilian Kawiorski oraz Stanisław Sarzyński, którzy dwukrotnie sięgnęli po złoto.

W dniach 18-19 grudnia młodzi alpejczycy po raz pierwszy w sezonie rywalizowali w slalomie rozegranym w ramach Młodzieżowego Pucharu Polski. Zawody odbyły się w miejscowości Suche koło Zakopanego, a na stoku zdecydowanie nie brakowało emocji.

W kategorii Młodziczek w sobotę triumfowała Weronika Wądrzyk z klubu UKS MitanSKI Zakopane. Na drugiej i trzeciej pozycji uplasowały się odpowiednio Kinga Jastrzębska z KN Gondola Krynica oraz Zuzanna Dikow-Iwanow z Team MB Szczyrk. W niedzielę najlepszy wynik osiągnęła Słowaczka Eva Mária Švidroňová. Wśród Polek najszybsza tego dnia była Weronika Wądrzyk z UKS MitanSKI Zakopane, trzecie miejsce zajęła Zofia Sarzyńska z KS SportUp, a czwarte Zofia Nawalaniec z klubu KS Frajda Zakopane.

Wśród Młodzików najlepszy zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia okazał się Maksymilian Kawiorski z Team MB Szczyrk. Na podium w sobotę towarzyszyli mu Maciej Staniek z KS BiegunSport i Leon Świgut z KS Narciarnia Nowy Sącz. W niedzielę drugie miejsce zajął z kolei Filip Nowosad z Krakowskiego Stowarzyszenia Narciarskiego, a trzecie Antoni Piazza z Team MB Szczyrk.

W rywalizacji Juniorek Młodszych w sobotę najlepsza była Wiktoria Badełek z KS Tatra Ski Academy, a srebrny medal powędrował do Nikoli Komorowskiej z AZS Zakopane. W niedzielę role się odwróciły i na najwyższym miejscu na podium stanęła Nikola Komorowska. Po brąz pierwszego dnia sięgnęła Julia Stachoń z UKS MitanSKI Zakopane, a drugiego Kinga Bała z klubu Rusiński Ski-Max.

Podium w kategorii Juniora Młodszego przez obydwa dni zmagań należało do tych samych zawodników. Bezkonkurencyjny był Stanisław Sarzyński z klubu KS SportUp.

Jestem bardzo zadowolony z dwóch pierwszych zwycięstw, udało mi się stanąć dwa razy na najwyższym stopniu podium. Wydaje mi się, że wczoraj i dzisiaj zrobiłem cztery równe i udane przejazdy. Przygotowywałem się całe lato fizycznie, mam za sobą też dużo wyjazdów na lodowce i bardzo się cieszę, że daje to taki efekt na początku sezonu. Teraz tylko trzeba utrzymać taką formę do jego końca.

 powiedział kilka minut po zwycięskim przejeździe. 

Na drugim miejscu dwukrotnie uplasował się Antoni Cukier z KS Frajda Zakopane, a na trzecim Kazimierz Ziółkowski z Warszawskiego Klubu Narciarskiego. Dla tego ostatniego jest to debiut w kategorii Juniora Młodszego, który z pewnością może zaliczyć do udanych.

Młodzież potwierdza, że jest dobrze przygotowana. Super się oglądało dzisiejsze i wczorajsze zmagania. Czeka nas jeszcze pięć edycji Młodzieżowego Pucharu Polski, będziemy się spotykać w różnych miejscach w Polsce, także przed nami jeszcze dużo emocji związanych z rywalizacją młodych sportowców. Będziemy ich bacznie obserwowali, a tych, którzy pokażą najwyższą formę, czekają na pewno starty w zawodach międzynarodowych.

zapowiada Marcin Blauth, wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Kolejny raz młodzi narciarze staną na stracie Młodzieżowego Pucharu Polski w dniach 8-9 stycznia. Zawody odbędą się w na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy. Wszystkie przystanki cyklu organizowane są w ramach programu PolSKI Mistrz, zainicjowanego przez Grupę PKL i Polski Fundusz Rozwoju. Poza cyklem zawodów młodzieżowych udzielane w jego ramach wsparcie obejmuje także międzynarodowe imprezy FIS, Mistrzostwa Polski oraz Kadry Narodowe. Grupa PKL pokrywa ponadto koszty profesjonalnego przygotowania i zabezpieczenia tras z homologacją FIS w swoich ośrodkach na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy, na Palenicy w Szczawnicy, na Mosornym Groniu w Zawoi i Kasprowym Wierchu w Zakopanem. Trasy są udostępniane na potrzeby rywalizacji i treningów alpejczyków oraz snowboardzistów specjalizujących się w konkurencjach zjazdowych, którzy przez całą zimę mogą korzystać z dedykowanej oferty sportowej.

Pełne wyniki zawodów znaleźć można TUTAJ

Zapraszamy również do oglądania GALERII ZDJĘĆ Z ZAWODÓW

Najważniejsze wydarzenia śledzić można na profilach programu PolSKI Mistrz na: Facebooku, Instagramie i YouTubie.

Back To Top