skip to Main Content

Oto najlepsi młodzi narciarze alpejscy w Polsce – relacja z Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych i Młodzików

W dniach 5-7 lutego w Szczyrku rozegrane zostały zawody PolSKI Mistrz: Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych i Młodzików, będące jednocześnie trzecim przystankiem Młodzieżowego Pucharu Polski. Zawodnicy i zawodniczki zmierzyli się w slalomie, slalomie gigancie i super gigancie. Trzeciego dnia zawodów wręczone zostały również medale w kombinacji alpejskiej.

Zawodnicy i zawodniczki z kategorii Junior Młodszy (ur. 2005-2006) i Młodzik (ur. 2007-2008) stanęli do rywalizacji w Młodzieżowym Pucharze Polski po raz trzeci w tym sezonie. W grudniu dwukrotnie zmierzyli się w slalomie w czasie zawodów w Suchem. W styczniu rywalizowali dwa razy w slalomie gigancie na trasie FIS w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy, gdzie tydzień temu rozegrane zostały również międzynarodowe Mistrzostwa Polski Seniorów i Juniorów (FIS). Przed nimi jeszcze 3 przystanki Młodzieżowego Pucharu Polski, jednakże w Szczyrku młodzi alpejczycy walczyli także – lub przede wszystkim – o złote medale Mistrzostw Polski.

Ze względu na panujące warunki pierwszego dnia rozegrany został slalom. Start zlokalizowany był tuż nad ścianką na czarnej trasie FIS w Szczyrku tzw. „Babiczem”. Po złoty medal w rywalizacji Juniorek Młodszych sięgnęła Magdalena Bańdo.

Nie spodziewałam się, że wygram, gdyż moją konkurencją jest gigant. Po pierwszym przejeździe miałam niewielką przewagę 7 setnych. Wiedziałam, że w drugim przejeździe muszę dać z siebie wszystko. Mimo dużego błędu powiększyłam jeszcze przewagę. Jestem bardzo zadowolona.

– powiedziała na mecie zawodniczka Team MB Szczyrk, która niedawno zajęła 3. miejsce w slalomie gigancie, w czasie zawodów Alpecimbra FIS Children Cup, nazywanych nieoficjalnymi mistrzostwami świata U16.

Magdalena Bańdo jedzie po złoto Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w slalomie.

W czasie tych samych zawodów we Włoszech złoty medal w slalomie zdobył jej klubowy kolega Jan Łodziński. Podopieczny Maćka Bydlińskiego zdominował też dotychczasową rywalizację w Młodzieżowym Pucharze Polski, nic więc dziwnego, że w Szczyrku startował jako faworyt. Dzięki dużej przewadze wypracowanej w pierwszym przejeździe, w piątek zapewnił sobie kolejne w tym sezonie zwycięstwo w slalomie.

Jan Łodziński – Mistrz Polski Juniorów Młodszych w slalomie.

Świetnie rozegrany pierwszy przejazd zdecydował też o zwycięstwie Aliny Protchenko w kategorii Młodziczek. W tej samej kategorii wiekowej na najwyższym stopniu podium stanął Mikołaj Dołęga. Obydwoje na co dzień trenują w Team MB Szczyrk.
W sobotę młodzi alpejczycy zmierzyli się na trasie slalomu giganta. W kategorii Młodziczek triumfowały ex aequo Katarzyna Koźbiał z Żywieckiego Klubu Narciarskiego i Pola Kądziołka reprezentująca UKN Laworta.
W kategorii Młodzików po złoto w gigancie sięgnął Kazimierz Ziółkowski z WKN Warszawa. Warto wspomnieć, że zawodnik z warszawskiego klubu również osiągnął rewelacyjny wynik w czasie Alpecimbra FIS Children Cup, zdobywając brązowy medal w slalomie w kategorii U14.
Kazimierz Ziółkowski w walce o zwycięstwo w gigancie.
Na najwyższym stopniu podium w kategorii Juniorek Młodszych stanęła drugiego dnia rywalizacji Hanna Zięba z KS Tatra Ski Academy.
Dzisiaj pojechałam na pełnym luzie, bez żadnej presji, i udało się.
 – zdradziła receptę na sukces nowa Mistrzyni Polski, która dzień wcześniej zdobyła srebrny medal w slalomie. Zięba jest kolejną z młodych zawodniczek, które ostatnio pokazały się z bardzo dobrej strony na arenie międzynarodowej. Razem z Janem Łodzińskim, Magdaleną Bańdo, a także Jonathanem Plutą (KS Beskidy Bielsko-Biała), zdobyła brązowy medal w rywalizacji drużynowej w slalomie równoległym, w czasie wspomnianych wcześniej zawodów we Włoszech.
Hanna Zięba na trasie slalomu.
Swoją rewelacyjną formę w tym sezonie potwierdził w Szczyrku Jan Łodziński, który zwyciężył w sobotnim gigancie i rozegranym trzeciego dnia super gigancie. W niedzielę na najwyższym stopniu podium musiał jednak zrobić nieco miejsca dla Igora Kaczmarka ze Stowarzyszenia Ski Team Kaczmarek, który osiągnął ten sam czas w najszybszej z rozgrywanych konkurencji. Najlepsze w super gigancie były Hanna Zięba w kategorii Juniorek Młodszych i Pola Kądziołka w kategorii Młodziczek. Po drugi złoty medal sięgnął także Kazimierz Ziółkowski.
Ostatniego dnia zawodów rozdane zostały medale w kombinacji alpejskiej, w której sumowane są przejazdy z dwóch różnych konkurencji. Zwycięstwo w niej jest świadectwem wszechstronności zawodników, osiągających dobre wyniki w konkurencjach technicznych i szybkościowych. Po złoto w starszej kategorii wiekowej sięgnęli Jan Łodziński i Hanna Zięba. Wśród Młodzików na najwyższym stopniu podium stanęli Karol Zawada z Team MB Szczyrk i Anna Buńda z KS FIRN Zakopane.
Karol Zawada w Szczyrku startował w żółtej koszulce lidera Młodzieżowego Pucharu Polski.
Kolejne zawody z cyklu PolSKI Mistrz – Młodzieżowego Pucharu Polski rozegrane zostaną w dniach 20-21 lutego w ośrodku PKL Mosorny Groń w Zawoi. Grupa PKL i Polski Fundusz Rozwoju udzielają PZN wsparcia finansowego w ramach programu PolSKI Mistrz, które przeznaczane jest na organizację zawodów w konkurencjach alpejskich, a także finansowanie Kadr Młodzieżowych i Kadr Narodowych PZN.
Kalendarz zawodów  rozgrywanych na polskich stokach znaleźć można na stronie: www.polskimistrz.pl. Wydarzenia śledzić można za pośrednictwem profili PolSKI Mistrz na: FacebookuInstagramie i YouTubie.
Back To Top