skip to Main Content

FILM: Tak alpejczycy przygotowują się do startów na arenie międzynarodowej

Kadry Narodowe w narciarstwie alpejskim PZN, zawodnicy rywalizujący w zawodach FIS i Młodzieżowym Pucharze Polski przygotowują się w ośrodkach Grupy PKL do startów w kraju i za granicą. Z możliwości treningu oraz organizacji profesjonalnej rywalizacji sportowej korzystają także zawodnicy ze Słowacji.

W dniach 7-8 lutego w ośrodku narciarskim PKL Mosorny Groń w Zawoi odbędą się międzynarodowe zawody FIS, które przeniesione zostały z jednego z największych słowackich ośrodków narciarskich.

Trenerzy z Polski polecili mi trasę narciarską w Zawoi, gdzie istnieje możliwość organizacji profesjonalnej rywalizacji sportowej i treningów. Cieszę się, że dzięki pomocy PKL i PZN nasi zawodnicy muszą przejechać tylko 50-60 km, na drugą stronę Babiej Góry, by wystartować w zawodach FIS. Spodziewamy się ok. 100 zawodników i zawodniczek ze Słowacji, Czech i Polski – tłumaczy Roman Murin, organizator słowackich zawodów w Zawoi.

Dla zawodników z Polski będzie to kolejna w tym sezonie okazja do walki o punkty FIS na własnych trasach i zdobywania doświadczenia w rywalizacji z zawodnikami z grona międzynarodowego. Dzięki wsparciu finansowemu, jakiego w ramach programu PolSKI Mistrz udzielają PZN: Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe i Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka, od początku sezonu w Polsce odbyło się już 5. wydarzeń tej klasy (w tym międzynarodowe Mistrzostwa Polski). Do końca marca zaplanowane są zaś kolejne 4.

Koszty przygotowania i obsługi tras w czasie zawodów z kalendarza PZN, a także treningów narciarzy z licencjami PZN, w tym Kadr Narodowych, narciarzy rywalizujących w zawodach FIS i Młodzieżowym Pucharze Polski, pokrywane są przez Grupę PKL. Na początku tego roku w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy trenowała m.in. nasza najlepsza alpejka, Maryna Gąsienica – Daniel.

Ośrodki w Szczawnicy, Zawoi i Krynicy są w tym sezonie jednym z głównych miejsc przygotowań polskich narciarzy alpejskich do startów międzynarodowych. Ostatnie sukcesy młodych alpejczyków w Alpecimbra FIS Children Cup, nazywanych też mistrzostwami świata poniżej 16 roku życia, pokazują, że do tego typu startów są przygotowani bardzo dobrze.
Bardzo nam zależy, by pomimo dużych kosztów przygotowań tras narciarskich, umożliwić zawodnikom profesjonalne treningi w tym sezonie. W aktualnej sytuacji zaplecze treningowe w Polsce jest bardzo istotne w kontekście startów w zawodach międzynarodowych. Ogromnie cieszą ostatnie sukcesy polskich narciarzy. To potwierdza, że możliwość przygotowań w kraju przynosi dobre efekty. – dodaje Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Więcej informacji na temat profesjonalnych zawodów narciarskich rozgrywanych na polskich trasach, a także treningów znaleźć można na profilach PolSKI Mistrz na FacebookuInstagramie i YouTubie.

Back To Top