skip to Main Content

Przyszli mistrzowie zmierzyli się na Palenicy w Szczawnicy

Ponad 210 zawodników i zawodniczek wzięło udział w zawodach z cyklu Młodzieżowego Pucharu Polski, które zorganizowane zostały w ramach programu PolSKI Mistrz w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy. Rywalizację w slalomie gigancie zdominowali Magdalena Bańdo, Jan Łodziński i Karol Zawada, którzy dwukrotnie stawali na najwyższym stopniu podium w swoich kategoriach wiekowych.

W sobotę i niedzielę (9 – 10 stycznia) w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy odbyły się drugie w tym sezonie zawody z cyklu Młodzieżowego Pucharu Polski. Zawodnicy i zawodniczki z kategorii Junior Młodszy (ur. 2005-2006) i Młodzik (ur. 2007-2008) z Polski, Słowacji i Litwy rywalizowali na trasie slalomu giganta.
Wśród młodszych zawodników bezkonkurencyjny był Karol Zawada. To kolejny świetny wynik reprezentanta Team MB Szczyrk, który w grudniu dwukrotnie zwyciężył w slalomie w czasie zawodów Młodzieżowego Pucharu Polski. Pierwszego dnia rywalizacji w Szczawnicy całe podium Młodzików należało do szczyrkowskiego klubu – srebro zdobył Mikołaj Dołęga, a trzeci był Antoni Piazza. W niedzielę drugie miejsce zajął z kolei Kazimierz Ziółkowski z Warszawskiego Klubu Narciarskiego, trzeci był zawodnik KS SportUp Jakub Zalewski.

Najszybsza w sobotnim gigancie w kategorii Młodziczek była Alina Protchenko, która – podobnie jak jej kolega z Team MB Szczyrk – w grudniu stawała dwa razy na najwyższym stopniu podium w czasie rywalizacji w slalomie. Srebro powędrowało do Zuzanny Majerczyk reprezentującej Rusin Ski-Max, a brąz do Magdaleny Bieli z KS Tatra Ski Academy z Zakopanego. W niedzielnej rywalizacji Protchenko musiała się zadowolić drugim miejscem, a złoto wywalczyła Pola Kądziołka startująca w barwach UKN Laworta z Ustrzyk Dolnych. Trzecie miejsce zajęła Słowaczka Tamara Dorkova (A.S.P SKI).

Także w kategorii Juniorek Młodszych niepokonana była zawodniczka Teamu MB Szczyrk. Magdalena Bańdo z Zakopanego debiutowała w tym sezonie na podium i to od razu na najwyższym jego stopniu! W sobotniej rywalizacji srebro wywalczyła Hanna Zięba z Klubu Tatra Ski Academy, a brąz Słowaczka Sophia Polak (LK Levoca).

Dzięki naprawdę dobrze przygotowanej trasie gigant jechało mi się świetnie. W drugim przejeździe popełniłam jeden błąd, ale po nim dalszą część trasy udało mi się przejechać na tyle dobrze, że nadal mogłam utrzymać prowadzenie. To mnie zmobilizowało do walki. Mam nadzieję, że jutro powiększę swoją przewagę i znów uda mi się wygrać.

– relacjonowała Bańdo po swoim sobotnim zwycięstwie. W niedzielę w pierwszym przejeździe była o setną sekundy wolniejsza od klubowej koleżanki Mai Woźniczki, ale jak przyznała, tylko zmotywowało ją do ostrzejszej walki.

Magdalena Bańdo

Nie udało mi się wygrać pierwszego przejazdu, co mnie zdenerwowało i jednocześnie zmotywowało do walki o podium w drugim przejeździe, a także o miejsce w zawodach międzynarodowych. Dodatkową motywacją była dla mnie nieobecność mojego głównego trenera, który się rozchorował. Chciałam mu pokazać, że potrafię wygrać ten gigant dla niego. Gratuluję również mojej koleżance z klubu, która zajęła dziś drugie miejsce. Brawo Maja!

– mówiła szczęśliwa Magdalena Bańdo. Trzecie miejsce zajęła Nikola Komorowska z AZS Zakopane SMS Zakopane.

Wspomniany przez zwyciężczynię Maciej Bydliński z pewnością będzie zadowolony z występu swoich podopiecznych, gdyż także w kategorii Juniorów Młodszych dwukrotnie na najwyższym stopniu podium stanął reprezentant Team MB Szczyrk. Jan Łodziński jest też kolejnym reprezentantem klubu ze Szczyrku, który sztuki dokonał tej już drugi raz z rzędu – w grudniu był dwa razy najlepszy w slalomie. Co więcej, w sobotę srebro wywalczył Mateusz Kasprzak, również reprezentujący klub ze Szczyrku. Trzecie miejsce tego dnia zajął Jonathan Pluta z Klubu Sportowego Beskidy. Niedzielne podium Łodziński dzielił z Igorem Kaczmarkiem reprezentującym Stowarzyszenie Ski Team Kaczmarek i Mateuszem Szczapem ze KS Skivegas Stanek Race Academy (odpowiednio drugie i trzecie miejsce).

Jestem bardzo szczęśliwy. Trasa na Palenicy jest bardzo wymagająca, a to dla mnie dodatkowy powód do zadowolenia ze zwycięstwa. Mam nadzieję na więcej takich zawodów jak te.

– podsumował Łodziński.

Jan Łodziński

Ośrodek PKL Palenica w Szczawnicy jest w tym roku prawdziwym centrum rywalizacji sportowej i treningów polskich alpejczyków. Posiadająca homologację FIS Palenica I uchodzi za najbardziej wymagającą, a co za tym idzie najlepszą z tras, pozwalających na organizację zawodów i przygotowanie czołowych zawodników i zawodniczek. W tym sezonie była już dwukrotnie areną zmagań narciarzy w czasie międzynarodowych zawodów FIS, pod koniec stycznia odbędą się na niej Mistrzostwa Polski, a w dalszej części sezonu kolejne imprezy. W ramach programu PolSKI Mistrz Grupa PKL pokrywa w ciągu sezonu koszty profesjonalnego przygotowania i zabezpieczenia homologowanych tras w swoich ośrodkach na Palenicy w Szczawnicy, a także Jaworzynie Krynickiej w Krynicy, Kasprowym Wierchu w Zakopanem i Mosornym Groniu w Zawoi. Trasy udostępniane są na potrzeby rywalizacji i treningów alpejczyków oraz snowboardzistów, specjalizujących się w konkurencjach zjazdowych, którzy mogą korzystać z dedykowanej oferty sportowej.

Program PolSKI Mistrz to także wsparcie finansowe, jakiego Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe i Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka udzielają PZN. Przeznaczane jest ono m.in. na organizację Młodzieżowego Pucharu Polski i międzynarodowych zawodów FIS. Finansowaniem objęte są też Kadry Młodzieżowe i Kadry Narodowe PZN.

Kalendarz zawodów rozgrywanych na polskich stokach znaleźć można na stronie: www.polskimistrz.pl. Wydarzenia śledzić można również za pośrednictwem profili PolSKI Mistrz na: FacebookuInstagramie i YouTubie.

PEŁNE WYNIKI

Back To Top