skip to Main Content

Hat-trick Szymona Bębenka w czasie zawodów FIS w Szczawnicy

Przez 3 dni słynna trasa Palenica I była areną zmagań alpejczyków z Polski, Czech, Słowacji i Ukrainy, którzy wystartowali w kolejnych w tym sezonie zawodach FIS zorganizowanych w ośrodku PKL Palenica. Rywalizację zdominował Szymon Bębenek, który trzy razy stawał na najwyższym stopniu podium. Wśród kobiet najlepsza w niedzielnym gigancie i rozegranym we wtorek slalomie była Patrycja Florek. W poniedziałek najszybsza na trasie slalomu giganta była z kolei Joanna Książek.

Ponad 70 zawodników i zawodniczek z 4 państw wzięło udział w Pucharze Szczawnicy (FIS), który odbywał się w dniach 3-5 stycznia w ośrodku PKL Palenica. Dobre warunki i zmrożona trasa sprzyjały zaciętej rywalizacji w slalomie gigancie w niedzielę i poniedziałek. We wtorek prószący od rana śnieg sprawiał, że duży wpływ na wynik w slalomie mógł mieć dobry numer startowy w pierwszym przejeździe.
Rywalizację zdominował Szymon Bębenek, który trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium. W niedzielę był najszybszy w pierwszym przejeździe slalomu giganta. Słowak Teo Zampa miał co prawda najlepszy czas drugiego przejazdu, ale nie wystarczyło to, by odebrać zwycięstwo Polakowi. Trzecie miejsce zajął kolejny reprezentant naszych południowych sąsiadów – Adam Lasok. W poniedziałek Bębenek ponownie był najlepszy w gigancie, a Słowacy zamienili się miejscami na podium.

We wtorek Polak nie miał konkurencji w slalomie i dwoma najlepszymi przejazdami przypieczętował triumf w Szczawnicy. Po srebro sięgnął Kristian Pavelka ze Słowacji, a z brązowym medalem rywalizację w slalomie ukończył Piotr Szeląg.
Jestem bardzo zadowolony, zwłaszcza w związku z dzisiejszym wynikiem, ponieważ nie planowałem startować w slalomie. Miałem dobry numer, dzięki czemu jechałem w świetnych warunkach. Było kilka trudnych miejsc, zwłaszcza na załamaniu trasy, ale udało się przejechać bez szwanku i wygrać. – powiedział skromnie na koniec zawodów Bębenek.
Wśród kobiet najlepsza w rozegranych w niedzielę gigancie i we wtorek slalomie była Patrycja Florek. Pierwszego dnia zawodów srebro wywalczyła Ukrainka Anastasiya Shepilenko, a brąz Czeszka Barbora Peroutkova, której nie udało się utrzymać prowadzenia z pierwszego przejazdu.
W poniedziałek bardzo dobry start zaliczyła Joanna Książek, której dwa równe przejazdy zapewniły zwycięstwo w slalomie gigancie. Goszcząca ostatnio często w Polsce Czeszka Alena Labastova była druga, Shepilenko zajęła zaś trzecie miejsce.
We wtorek Florek odniosła trzecie zwycięstwo w slalomie, w czasie zawodów FIS rozgrywanych w tym sezonie na polskich stokach. W grudniu Polka triumfowała w Szczawnicy i Suchem. W czasie dwudniowych imprez (zawodniczki dwukrotnie rywalizowały wtedy w slalomie) zajmowała też odpowiednio trzecie i drugie miejsce. W ostatnim dniu zawodów na podium wskoczyły również Aniela Sawicka (srebro) i Czeszka Hana Semerakova (brąz).
Bardzo mnie podbudowują te zwycięstwa, mam nadzieję, że cały mój sezon będzie tak dobrze wyglądał. Palenica jest dla mnie zawsze wyzwaniem, jest to bardzo trudny stok, dlatego zwycięstwo cieszy mnie jeszcze bardziej. Jestem bardzo szczęśliwa, oby tak dalej! – komentowała na mecie zwyciężczyni wtorkowych zawodów.
Kolejne zawody w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy zostaną rozegrane już w najbliższy weekend (9-10 stycznia). Do rywalizacji staną zawodnicy i zawodniczki z kategorii Młodzik i Junior Młodszy, startujący w Młodzieżowym Pucharze Polski.
W międzyczasie na stoku Palenica I odbywały się będą treningi zawodników i zawodniczek ze wszystkich grup wiekowych. W ramach programu PolSKI Mistrz Grupa PKL pokrywa w ciągu sezonu koszty profesjonalnego przygotowania i zabezpieczenia homologowanych tras w swoich ośrodkach na Palenicy w Szczawnicy, a także Jaworzynie Krynickiej w Krynicy, Kasprowym Wierchu w Zakopanem i Mosornym Groniu w Zawoi. Trasy udostępniane są na potrzeby rywalizacji i treningów alpejczyków oraz snowboardzistów, specjalizujących się w konkurencjach zjazdowych, którzy mogą korzystać z dedykowanej oferty sportowej.
W ramach programu PolSKI Mistrz Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe i Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka udzielają też PZN wsparcia finansowego, przeznaczanego m.in. na organizację Młodzieżowego Pucharu Polski i międzynarodowych zawodów FIS. Finansowaniem objęte są też Kadry Młodzieżowe i Kadry Narodowe PZN.
Pełne wyniki zawodów znaleźć można w kalendarzu na stronie głównej www.polskimistrz.pl. Poszczególne wydarzenia śledzić można również za pośrednictwem profili PolSKI Mistrz na: FacebookuInstagramie i YouTubie.
Back To Top