skip to Main Content

Bartłomiej Sanetra z podwójnym zwycięstwem w zawodach FIS w Szczawnicy

Blisko 90 zawodników i zawodniczek z Polski, Czech, Słowacji i Litwy rywalizowało w zawodach FIS, zorganizowanych w ramach programu PolSKI Mistrz w ośrodku narciarskim PKL Palenica w Szczawnicy.

Christmas Cup, to pierwsze z serii międzynarodowych zawodów FIS zaplanowanych na ten sezon. Dla młodych narciarzy alpejskich z Polski będą one okazją do walki o cenne punkty na dobrze im znanych, krajowych stokach. W dniach 21-22 grudnia areną rywalizacji w slalomie była słynna trasa Palenica 1 w ośrodku narciarskim PKL w Szczawnicy.

Bardzo zadowolony ze swojego występu może być Bartłomiej Sanetra, który dwa razy stanął na najwyższym stopniu podium. W poniedziałek osiągnął najlepszy czas pierwszego przejazdu i bardzo dobrze poradził sobie z wymagającymi warunkami w drugim przejeździe. Drugie miejsce tego dnia zajął Czech Adam Kopecky, a trzecie Błażej Budz. We wtorek obok zawodnika ze Szczyrku na podium stanęli z kolei Przemysław Białobrzycki i Juliusz Mitan (odpowiednio 2. i 3. miejsce).
Byłem bardzo zmotywowany po pierwszym dniu i chciałem powtórzyć zwycięstwo. Dziś, trasę pierwszego przejazdu ustawiał nasz trener. Dodatkowo wylosowałem dobry numer, więc jechałem w dobrych warunkach i można powiedzieć, że było idealnie. W drugim przejeździe trasa była już w gorszym stanie, ale dałem radę. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem wygrać zawody w towarzystwie znajomych zawodników z Polski – powiedział na mecie Sanetra.
Wśród kobiet najlepsza w pierwszym dniu zawodów była Hanna Semerakova. Czeszka zapewniła sobie zwycięstwo osiągając najlepszy czas w drugim przejeździe. Srebro powędrowało do jej rodaczki Laury Siskovej, a brąz do Patrycji Florek. To do Polki należał jednak drugi dzień zawodów. Osiągnęła najlepszy czas pierwszego przejazdu, w związku z czym emocji związanych z walką o najwyższe miejsce na podium nie brakowało do ostatnich sekund jej drugiego przejazdu. Ostatecznie Florek pokonała Czeszkę Alenę Labastovą o jedną setną sekundy. Trzecia była Hana Semerakova.
Pierwszy przejazd był dla mnie zdecydowanie lepszy, bardziej pasowało mi ustawienie trasy. Jechałam też z lepszym numerem, co oznaczało korzystniejsze warunki. Drugi przejazd był zdecydowanie gorszy według mnie, ale ostatecznie wygrałam o setną sekundy. Zwycięstwa w zawodach FIS mogą pomóc mi w awansie w rankingu, dzięki czemu jadę w kolejnych imprezach z lepszym numerem. Poza tym, gdzieś w środku czuję, że jest dobrze i ta praca, którą robimy na treningach, po prostu się opłaca – komentowała na mecie zwyciężczyni wtorkowych zawodów.

 

Z pierwszych zawodów FIS w tym sezonie zadowolony jest też Marcin Blauth, wiceprezes PZN ds. narciarstwa alpejskiego i snowboardu

Cieszy dobra frekwencja w Szczawnicy, przyjechało wielu zawodników i zawodniczek z Czech i Słowacji, a także naszych Juniorów startujących po raz pierwszy w zawodach FIS. Jednym z długofalowych celów programu PolSKI Mistrz jest zbudowanie możliwie największej grupy juniorskiej, gotowej do rywalizacji w konkurencjach technicznych na poziomie światowym. Zawody FIS są szansą dla tych młodych sportowców na wejście w dorosłą rywalizację. Palenica jest dosyć trudną i wymagającą górą, ale chcemy przecież ścigać się na trudnych stokach na świecie. Liczymy, że zawody tej rangi, będą dla naszych zawodników najlepszą drogą do rywalizacji na arenie międzynarodowej.

PolSKI Mistrz to program rozwoju narciarstwa alpejskiego i snowboardu w Polsce realizowany przez PZN przy wsparciu Polskiego Funduszu Rozwoju, Polskich Kolei Linowych i Kolei Gondolowej Jaworzyna Krynicka. Jego celem jest podniesienie poziomu współzawodnictwa sportowego w kraju oraz umożliwienie startów i korzystania z preferencyjnych warunków treningu na profesjonalnie przygotowanych i homologowanych trasach w ośrodkach Grupy PKL zawodnikom ze wszystkich grup wiekowych. Wsparcie finansowe obejmuje także Kadry Młodzieżowe i Kadry Narodowe PZN.

 

Więcej informacji na temat programu znaleźć można na profilach PolSKI Mistrz na: FacebookuInstagramie i YouTubie.

PEŁNE WYNIKI

Back To Top