skip to Main Content

Trasy gotowe na zawody FIS i Młodzieżowy Puchar Polski w narciarstwie alpejskim

Trwają ostatnie przygotowania do międzynarodowych zawodów FIS w slalomie, które odbędą się w dniach 21-22 grudnia w ośrodku PKL Palenica w Szczawnicy. Na najbliższy weekend zaplanowano także pierwsze zawody Młodzieżowego Pucharu Polski w ośrodku narciarskim Suche.

W sobotę i niedzielę zawodnicy i zawodniczki z kategorii Młodzik (ur. 2007-2008) i Junior Młodszy (ur. 2005-2006) zmierzą się dwukrotnie na trasie slalomu, w czasie zawodów Młodzieżowego Pucharu Polski (MPP) w narciarstwie alpejskim. Do startu zgłoszonych jest blisko 180 młodych sportowców z klubów narciarskich z całej Polski.

Cykl ten od lat jest jednym z najważniejszych etapów w karierze polskich alpejczyków i prawdziwą kuźnią młodych talentów. Rozwój współzawodnictwa młodzieżowego w kraju jest jednym z głównych celów programu PolSKI Mistrz, w ramach którego Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe i Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka udzielają PZN wsparcia finansowego, przeznaczanego m.in. na organizację Młodzieżowego Pucharu Polski. Wsparcie to pozwala również na rozgrywanie w Polsce międzynarodowych zawodów FIS, które są okazją dla starszych zawodników i zawodniczek z kategorii Junior i Senior do walki o cenne punkty FIS na dobrze sobie znanych, krajowych stokach. Finansowaniem objęte są też Kadry Młodzieżowe i Kadry Narodowe PZN.

Do rozegrania zawodów FIS w slalomie gotowa jest już trasa Palenica 1 w Ośrodku PKL w Szczawnicy. Zawodnicy i zawodniczki rywalizować będą na niej w poniedziałek i wtorek (21 i 22 grudnia). W weekend (19 i 20 grudnia) będzie ona dostępna w godz. 11:00 – 14:00 również dla wszystkich wymagających narciarzy, chcących sprawdzić się na homologowanym stoku, przygotowanym do zawodów FIS. W pozostałych godzinach trwać będą treningi przed zawodami.

W ramach programu PolSKI Mistrz Grupa PKL pokrywa koszty profesjonalnego przygotowania i zabezpieczenia homologowanych tras w swoich ośrodkach na Jaworzynie Krynickiej w Krynicy, Kasprowym Wierchu w Zakopanem, na Palenicy w Szczawnicy i na Mosornym Groniu w Zawoi. Trasy udostępniane są na potrzeby rywalizacji i treningów alpejczyków oraz snowboardzistów, specjalizujących się w konkurencjach zjazdowych, którzy mogą korzystać z dedykowanej oferty sportowej. Dzięki intensywnemu naśnieżaniu na przyjęcie narciarzy gotowa jest trasa Palenica I w Szczawnicy oraz ośrodek narciarski PKL w Zawoi, który od 19 grudnia udostępni swoją trasę wszystkim narciarzom. Informacje o aktualnych warunkach, terminach i godzinach otwarcia znaleźć można na stronie: www.pkl.pl

Chcemy zbudować możliwie największą grupę juniorską, gotową do rywalizacji w konkurencjach technicznych na poziomie światowym. Udostępnienie zawodnikom i zawodniczkom profesjonalnie przygotowanych tras treningowych w Polsce, rozwój rywalizacji sportowej w kraju i organizacja zawodów FIS jest tak naprawdę jedyną szansą, by w przyszłości mogli walczyć o najwyższe trofea na arenie międzynarodowej. Wierzymy, że jest to droga do tego, by kolejni zawodnicy i zawodniczki sięgali po takie wyniki, jak niedawne 11. miejsce w Pucharze Świata FIS i zwycięstwa w Pucharze Europy Maryny Gąsienicy Daniel – podsumowuje Marcin Blauth, wiceprezes PZN ds. narciarstwa alpejskiego i snowboardu.

Więcej informacji na temat programu znaleźć można na profilach PolSKI Mistrz na: Facebooku, Instagramie i YouTubie.

Back To Top